Stare gry Doom II, Wolfenstein 3D i Heretic przystosowane do VR

Fot. id Software
W retro produkcje amerykańskiej firmy id Software można teraz zagrać z użyciem gogli do wirtualnej rzeczywistości. Wszystko dzięki fanom, którzy przystosowali kontrolery VR do działania w tych popularnych tytułach z lat 90.

Jeden z użytkowników serwisu Reddit opublikował zmodyfikowane wersje gier „Doom II” i „Heretic”. Gracz porusza się po trójwymiarowych pomieszczeniach i za pomocą kontrolerów ruchu zabija potwory. Warto dodać, że przeróbki dotyczą tylko tego, w jaki sposób sterujemy postacią. Wszystko inne działa jak w wydaniu z lat 90. Zatem uruchamiając którąś z klasycznych gier w zestawie VR, powinniśmy być przygotowani na grafikę z ubiegłego wieku i czające się za każdym rogiem bestie. Tak wygląda to w II części „Dooma”.

A tak w grze „Heretic”.

Powstaje również edycja VR legendarnego „Wolfensteina 3D”. Programista kryjący się pod nickiem Brandalf the Green pokazał, na jakim etapie jest teraz jego praca. Autor zamierza przystosować do kontrolerów ruchu 10 pierwszych poziomów „Wolfensteina”. Co ciekawe, część użytkowników poprosiła Brandalfa o… pogorszenie jakości animacji broni (specjalnie zaprojektowanej przez niego na potrzeby VR-owego modu). Zdaniem graczy, tekstura obfitująca w wielokąty odstaje od klimatu starych gier.

Nowe wersje klasyków powstały głównie dzięki temu, że firma id Software zdecydowała się upublicznić kod m.in. „Dooma”, „Heretica” i „Wolfensteina” w serwisie GitHub na zasadach open-source. Powstało wiele modyfikacji. Programiści skorzystali z biblioteki OpenVR, również dostępnej na licencji open-source. OpenVR pozwala tworzyć gry przystosowane do różnych zestawów VR, bibliotekę można pobrać ze strony Valve. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.