SUBOR – PC w kształcie konsoli z nowym układem AMD

SUBOR, bo tak ma nazywać się ten komputer, swoim wyglądem przypomina bardziej futurystyczną konsolę niż pecety dla graczy. Ma niewielkie wymiary i z przodu, podobnie jak w PS4, ulokowano jedynie dwa porty USB. Cała reszta złączy znajduje się na tylnej ściance urządzenia. Najciekawsze jest jednak wnętrze SUBORA – znajdziemy w nim nowy układ AMD o kodowej nazwie Fenghuang składający się z czterordzeniowego procesora pracującego z częstotliwością 3 GHz oraz GPU Radeon Vega z 24 jednostkami CU. Na pokładzie zobaczymy również 8 GB RAM-u (GDDR5), dysk SSD o pojemności 128 GB i dysk HDD o pojemności 1 TB.
Zhongshan Subor
Zhongshan Subor

subor
SUBOR otrzyma jeden z najlepszych układów GPU od AMD (fot. venturebeat.com)

Zdaniem producenta moc obliczeniowa na poziomie 3,99 TFLOPS-ów pozwoli na komfortową obsługę gier VR. Oczywiście jak przystało na komputer dla graczy nie zabraknie wsparcia takich standardów jak DirectX, AMD FreeSync, Vulkan API i Rapid Packet Math. Dla porównania moc obliczeniowa konsoli PS4 Pro wynosi 4,2 TFLOPS, ale korzysta ona ze starszych układów, więc nawet jeśli wydajność urządzeń będzie podobna, to urządzenie Sony pobierze w tym samym czasie więcej energii.

[banner slot=”text”]

Zaletą komputera firmy Zhongshan Subor będzie modyfikowana wersja Windowsa 10, na której gracz będzie mógł najprawdopodobniej uruchomić nie tylko gry, ale dowolne oprogramowanie, czego nie można powiedzieć o obecnej generacji konsol. Urządzenie ma zadebiutować w sprzedaży pod koniec sierpnia w cenie 4999 yuanów (około 2700 zł).

Ponieważ AMD dostarcza układów do konsol zarówno Sony jak i Microsoftu można spodziewać się, że ich nowe generacje otrzymają jeszcze lepsze jednostki. Zarówno PS5 jak i Xbox Scarlett według ostatnich doniesień mają pojawić się nie wcześniej niż w 2020 roku. | CHIP