Top 10 języków programowania – Python liderem

Institute of Electrical and Electronics Engineers zebrał dane na temat popularności języków programowania. Pierwsze miejsce nie jest zaskoczeniem. Podobnie jak przed rokiem, najpopularniejszym językiem programowania okazał się być Python. To przejrzysty język wysokiego poziomu z bardzo dużą liczbą bibliotek. Jego zaletą jest też duże pole zastosowań. Znaczenie ma fakt, że od niedawna Python powszechnie używany jest do programowania sterowników sprzętowych, podobnie jak C++ i C. Dodatkowo lider rankingu IEEE przejmuje rolę języka R, który służy do zaawansowanych obliczeń statystycznych. Teraz naukowcy częściej analizują dane przy pomocy bibliotek statystycznych Pythona.
Java
Java

top 10 języków programowania
Ciągle najpopularniejszym językiem programowania jest Python (graf. IEEE)

Pracodawcy przestają interesować się Javą – wśród nich również zwycięża Python

Widoczny jest spadek popularności Javy, która choć zajmuje wysokie 4 miejsce w głównym rankingu, to traci zainteresowanie wśród pracodawców. Ci znacznie częściej poszukują programistów Pythona i języka C. Pozycję Javy podkopuje również Scala, która awansowała z 15 na 8 miejsce. Scala została zaprojektowana jako “lepsza Java”. Możliwe więc, że programiści Javy po prostu przerzucili się na Scalę.

top 10 języków programowania
Ranking języków programowania pod względem ofert pracy (graf. IEEE)

Popularność w szybkim tempie zyskuje Go stworzony przez Google’a. Ciągle mocną pozycję mają PHP i JavaScript, choć nie są tak powszechne jak języki programowania z czołówki, głównie z racji swojej mniejszej uniwersalności.

W środę napiszemy w CHIP-ie o kursach, dzięki którym można rozwijać swoje programistyczne umiejętności. | CHIP