100 tys. osób uwierzyło, że aplikacja powiększy pamięć RAM o 128 GB

Fot. Blake Patterson
W ostatnim czasie wiele osób nabrało się na oprogramowanie "przepowiadające przyszłość" i obiecujące powiększenie pamięci operacyjnej. Google Play jest bezpiecznym sklepem tylko w teorii. Wciąż uwadze systemu weryfikacji uchodzą fałszywe aplikacje, które okazują się być bankowymi trojanami.

Z raportu firmy ESET zajmującej się cyberbezpieczeństwem wynika, że w sklepie Google Play pojawiły się trzy aplikacje dla fanów horoskopów, które okazały się być trojanami bankowymi. Meu Horoscopo, Free Daily Horoscope 2019 i Free Daily Horoscope 2019 – Astrology Online zostały pobrane 1500 razy. W każdym przypadku mogły odczytywać i wysyłać wiadomości SMS ze smartfonów użytkowników, a także pobierać w tle inne aplikacje.

To jednak nie wszystko. O ile miłośników astrologii jeszcze można zrozumieć, tak ciężko pojąć jak ponad 100 tysięcy osób nabrało się na 128GB RAM Mobile Booster – aplikację obiecującą powiększenie pamięci operacyjnej smartfonu. – Podobnie było w przypadku aplikacji, o której było głośno w całej Polsce i która imitowała głos wiatraka. W jej ochładzające funkcje uwierzyło ponad milion osób – komentuje Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń w ESET.

Fałszywe aplikacje stają się prawdziwą plagą Google Play. Co chwilę spotykamy się nie tylko z oprogramowaniem żerującym na naiwności użytkowników, jak w/w przykłady, ale też z aplikacjami podszywającymi się pod znane marki. W ubiegłym miesiącu informowaliśmy o pojawieniu się w sklepie fałszywej aplikacji BZ WBK, dzięki której cyberprzestępcy byli w stanie uzyskać dostęp do konta bankowego.

Reklama

Jak zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami? Po pierwsze należy zawsze sprawdzać opinie i oceny aplikacji oraz ilość pobrań w sklepie Google Play. Należy zweryfikować również samą nazwę oprogramowania pod kątem literówek lub znaków specjalnych. Warto także obserwować jak zachowuje się smartfon po instalacji podejrzanej aplikacji – jeżeli zauważymy dziwne powiadomienia lub spowolnienie systemu powinien natychmiast odinstalować takie oprogramowanie, przeskanować telefon programem antywirusowym lub w przywrócić urządzenie do ustawień fabrycznych. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.