Ampere eMag – nowy serwerowy ARM

Dwa nowe modele: 32 i 16-rdzeniowy trafiły do oferty firmy. Obydwa korzystają z architektury ARMv8-A i są taktowane 3 GHz (3,3 GHz w trybie Turbo). Ich budowa ma sprzyjać zadaniom serwerowym – duża liczba rdzeni i niemała łączna pojemność pamięci podręcznej (256 kb/rdzeń cache L2 oraz 32 MB cache L3). Układy Ampere eMag mogą pochwalić się ośmiokanałowym kontrolerem pamięci RAM DDR4-2667, z obsługą do 1 TB pamięci RAM. Oba procesory obsługują też 42 linie PCIe 3.0. TDP nie jest oczywiście niskie, wynosi 125 W, jednakże to układy serwerowe, z założenia więc towarzyszy im niezłe chłodzenie.
Ampere eMag – nowy serwerowy ARM

Ampere, chociaż jest nową firmą, ma za sobą doświadczony zespół. Na czele firmy stoi Renée James, była szefowa Intela. Wśród szefów zespołów projektowych Ampere znaleźli się m.in. Atiq Bajwa, Rohit Vidwans (obydwaj wcześniej pracujący w Intelu m.in. przy procesorach Intel Xeon oraz Intel Atom) oraz Greg Favor (wcześniej ARM). Firma ma też już pierwszych nabywców swoich układów. Dotąd oficjalnie ujawniła jednego, za to dużego partnera – jest nim chińskie Lenovo.

Konkurencja dla Xaonów – Ampere eMag (fot. Extreme Tech(

Ampere eMag mają rywalizować z procesorami Xeon Intela. Zdaniem firmy wydajność układu 32-rdzeniowego eMag będzie porównywalna z Intel Xeon Gold 6130. Jeżeli nawet nie wydajnością, to nowe procesory z pewnością są w stanie walczyć z konkurencją dzięki niskiej ceny. Model 32-rdzeniowy kosztuje 850 dolarów, a 16-rdzeniowy 550 dolarów. To wyraźnie taniej niż w przypadku jednostek z którymi konkuruje Ampere eMag.

To jednak nie koniec. Szefowa firmy zapowiedziała, że w przyszłym roku Ampere wprowadzi układy eMag budowane w litografii 7 nm. Jednocześnie będą to też pierwsze procesory Ampere zdolne do pracy w układach wieloprocesorowych. Niewątpliwie, producent dobrze wyczuł niszę obecną na rynku. Serwerowych ARMów nie jest wiele i jedynym liczącym się układem tego typu jest Cavium Thunder X2. | CHIP