Apple: Mniej bezpłatnych akcesoriów, wycofanie iPhone’a X i rezygnacja z AirPower

Zacznijmy od rzeczy najważniejszych z perspektywy konsumenta. Po zapowiedzi nowych flagowców Apple postanowiło odświeżyć swoją ofertę. Zniknęło więc kilka modeli smartfonów m.in. najmniejszy i najtańszy iPhone SE. O ile zrozumieć można wycofanie  iPhone’ów 6s i 6s Plus, to dość zaskakujące jest rezygnacja ze sprzedaży ubiegłorocznego hitu, czyli iPhone’a X. Najwyraźniej uznano, że obecność tego model u w sklepie, mogłaby źle wpłynąć na sprzedaż iPhone’a Xs, który wygląda w zasadzie identycznie, ale ma lepszą specyfikację i wyższą cenę. Tym samym potwierdziły się plotki sprzed pół roku dotyczące końca produkcji X-a.
apple watch
apple watch

Kolejną sprawą, o której Apple nie wspomniało na konferencji jest kwestia okrojonego pudełka. Z akcesoriów dołączonych do kompletu nowych iPhone’ów zniknęła przejściówka z portu Lightning na 3,5 mm złącze słuchawkowe. Chcąc skorzystać z możliwości podpięcia słuchawek przewodowych o najbardziej popularnej wtyczce należy wydać dodatkowo 39 zł. Co istotne przejściówki nie znajdziemy już w pudełkach z iPhone’ami 7, 7 Plus, 8 i 8 Plus chociaż wcześniej producent ją dołączał.

airpower
Apple wycofał się z pomysłu bezprzewodowych mat ładujących (fot. 9to5mac.com)

W ubiegłym roku, przy okazji premiery iPhone’a X, Apple zaprezentował też AirPower – matę do bezprzewodowego ładowania, która jednocześnie mogła obsłużyć kilka urządzeń. Do tej pory na stronie produktowej iPhone’a X znaleźć można było adnotację, że mata nie jest jeszcze dostępna w sprzedaży, co mogło sugerować, że firma rozważa jej późniejsze wprowadzenie. Ponieważ iPhone X został zdjęty ze sklepu, zniknęły też wszystkie informacje o AirPower. Apple nawet słowem nie zająknął się na temat maty podczas wczorajszej konferencji, co może oznaczać, że tymczasowo lub w ogóle z tego produktu zrezygnowano.

apple watch
Apple Watch to najbardziej popularny smartwatch świata (fot. Apple.com)

Nowe dane napływają z kolei ze strony FCC (Federalnej Komisji Łączności). Wniosek Apple’a opisuje urządzenie będące “ładowarką magnetyczną zamkniętą w obudowie ze stali nierdzewnej z dwupinową bransoletką wyposażoną w pojedynczą cewkę indukcyjną”. Takie akcesorium miałoby być w stanie zasilać Apple Watch. Trzy lata temu Apple wystosował do FCC bardzo podobny wniosek. Wówczas taki rodzaj bransoletki przeznaczony miał być głównie na sklepowe wystawy w salonach producenta.

O nowościach związanych z czwartą generacją Apple Watcha – m.in. dodaniem modułu EKG, a także o specyfikacji najnowszych iPhone’ów dowiecie się z naszego podsumowania konferencji. | CHIP