Chrome: logowanie za pomocą odcisku palca i rozpoznawania twarzy

Fot. Pixabay
Przeglądarka Google od wersji 70, która pojawi się w połowie października, pozwoli logować się na stronach internetowych za pomocą biometrii.

Google poinformowało na swoim blogu, że Chrome zacznie wykorzystywać narzędzia biometryczne, takie jak czytniki odcisków palców i wbudowany aparat do logowania się za pomocą odcisków palców i rozpoznawania twarzy. Shape Detection API jest już dostępne w wersji beta przeglądarki i składa się z trzech części odpowiedzialnych odpowiednio za rozpoznawanie twarzy, barkodów i tekstu. Nowe funkcje będą dostępne w urządzeniach z Androidem, Chrome OS, na Linuxie, macOS-ie, a także w Windowsie.

Chrome pozwoli wykorzystać czytniki biometryczne urządzeń mobilnych (graf. Google)

Dane przetwarzane są w bezpieczny sposób, z użyciem kryptografii klucza publicznego i z zachowaniem standardów ustanowionych przez organizację World Wide Web Consortium (W3C). Z protokołu WebAuthn korzysta już Mozilla Firefox. Teraz również i Chrome będzie umożliwiało wykorzystanie czytników biometrycznych dostępnych w praktycznie każdym współczesnym smartfonie i innych urządzeniach mobilnych.

Reklama

Logowanie za pomocą odcisku palca albo skanowania twarzy możemy użyć zamiast klasycznego logowania do serwisów. Inną alternatywą jest wykorzystanie czujników biometrycznych do weryfikacji dwuetapowej, na przykład w banku. Dzięki temu trudniej będzie podszyć się pod użytkownika. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.