twitch

Czym naraził się Twitch?

Fot. chip
Twitch zniknął z chińskiego internetu. Mieszkańcy Państwa Środka nie mogą wejść na stronę popularnego serwisu dla graczy. Co się stało?

Twórcy platformy Twitch oficjalnie potwierdzili, że ich serwis oraz aplikacja mobilna nie są już dostępne w Chinach. Choć nie wyjaśniono przyczyn decyzji władz, najprawdopodobniej wiąże się ona z polityką rządu w Pekinie. Na początku sierpnia prezydent Xi Jinping zapowiedział narodowy program walki z wadami wzroku u dzieci. Państwo wini za nie gry online. Dystrybucje wielu tytułów m.in. popularnej w Azji serii „Monster Hunter: World” zostały ograniczone. Zakazy wpłynęły od razu na notowania giełdowe gigantów branży elektronicznej m.in. Tencentu, który w swoim portfolio ma m.in. „League of Legends”, „PUBG” czy „Arena of Valor”. Zaznaczmy, że gry, także np. „Overwatch” czy „Dota 2”, nie zostały całkowicie zakazane w Chinach, ale dostęp do nich ma być utrudniony.

instagram
W Chinach zablokowane są także popularne serwisy społecznościowe: Facebook, Instagram i WhatsApp (graf. Pixabay)

Sprawą, która mogła zwrócić uwagę rządu na serwis należący do Amazonu, jest też nagły wzrost popularności platformy w sierpniu w lokalnym App Storze. Aplikacja uplasowała się na trzecim miejscu wśród najchętniej pobieranych w Chinach programów, ponieważ lokalna miejscowa telewizyjna CCTV nie transmitowała dużego turnieju e-sportowego, który po raz pierwszy towarzyszył Igrzyskom Azjatyckim. Nie mając innego wyboru, Chińczycy oglądali streamy właśnie na Twitchu.

Twitch to ogromne medium wspierające społeczność graczy i e-sport. Chiny są największym na świecie rynkiem gamingowym – szacuje się, że ponad 300 milionów mieszkańców aktywnie gra, więc ta decyzja może wpłynąć na całą branżę. | CHIP

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.