Google Arts & Culture już w Polsce – nie tylko Art Selfie

O Google Arts & Culture informowaliśmy już w styczniu, jednak dopiero teraz aplikacja ma swoją polską premierą. To wirtualne muzeum, które można zwiedzać za pomocą smartfonu. Google współpracuje z ponad 1200 muzeami i galeriami z 70 krajów na całym świecie. Polskie instytucje udostępniły koncernowi ponad 11 tysięcy swoich zbiorów, które zostały zdigitalizowane i udostępnione za pomocą aplikacji mobilnej i strony internetowej. Swoje zbiory udostępniło między innymi Muzeum Narodowe w Warszawie, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Narodowy Instytut Audiowizualny, Muzeum Historii Katowic, a także Instytut Fryderyka Chopina.
Google Arts & Culture już w Polsce – nie tylko Art Selfie

Aplikacja nie jest jedynie wyszukiwarką obrazów, rzeźb i innych zabytków. Codziennie w Google Arts & Culture znajdziemy nowe artykuły, które pozwolą dowiedzieć się czegoś nowego. Aplikacja korzysta też z najnowszych technologii, takich jak wirtualna rzeczywistość i sztuczna inteligencja. Jeśli mamy zestaw do wirtualnej rzeczywistości, możemy przejść się po muzeum oddalonym setki, a nawet tysiące kilometrów. Aplikacja wyświetli też opisy eksponatów przetłumaczone przez SI na język polski. Natomiast kiedy będziemy w muzeum i skierujemy aparat smartfonu na eksponat, program powie nam na co patrzymy.

Dostrzegacie podobieństwo? (fot. Sylwia Zimowska)

Art Selfie to na pewno ciekawa funkcja, jednak obawiam się, że to po prostu kolejna moda, która dość szybko przeminie. Trochę też szkoda, że większość portali skupia się właśnie na niej. Warto się zastanowić, czy to aby na pewno selfie są najbardziej istotne, a nie to, jak duży zbiór wiedzy został udostępniony całkowicie za darmo w sieci. | CHIP