J.P. Morgan: niedobory CPU Intela uderzą w rynek

JP Morgan dodał dziś swój głos do chóru analityków, którzy twierdzą, że niedobór procesorów Intela zaszkodzi rynkowi laptopów i komputerów stacjonarnych w ostatnim kwartale 2018 roku. W wiadomości Gokul Hariharan, szef działu finansowego kolosa ds. badań nad technologiami w rejonie Azji i Pacyfiku, ostrzega klientów JP Morgana, że ​​sprzedaż komputerów PC może w najbliższych miesiącach spaść od pięciu do siedmiu procent, ponieważ producenci starają się pozyskać wystarczającą liczbę procesorów do swoich gotowych systemów. A CPU na rynku zaczyna brakować.
J.P. Morgan: niedobory CPU Intela uderzą w rynek

CNBC poinformowało, że w swoim ostrzeżeniu skierowanym do klientów J.P. Morgan, Hariharan powiedział, że “nasze rozmowy z dostawcami komputerów PC wskazują, że niedobór, który rozpoczął się w małej skali w 3 kwartale, stopniowo się pogarszał i prawdopodobnie będzie miał maksymalny wpływ w 4Q18.” Oczekuje się, że problem ten będzie szczególnie niekorzystny, jeśli chodzi o “wysokiej klasy komputery konsumenckie, w których używanie procesorów AMD lub starszych procesorów Intel jako zamienników jest trudniejsze”. Prawdę mówiąc może to nieco dziwić, zwłaszcza, że AMD w nowych i mocnych maszynach ma co wystawić, choćby w postaci Ryzenów 7 drugiej generacji czy Threadripperów.

Nadal niepotwierdzone są informacje odnośnie produkcji chipsetów Intela przez fabryki TSMC (fot. pcmag)

Ostrzeżenie Hariharana wynika z wielu problemów związanych z dostarczaniem na rynek procesorów Intela. Firma musiała opóźnić proces 10-nanometrowy do 2019 roku, a w ciągu ostatnich kilku miesięcy pojawiły się pogłoski o niedoborze procesorów powstających w oparciu o proces 14-nanometrowy. Pasuje to do informacji z 10 września, kiedy pojawiły się doniesienia o tym, że Intel zlecił produkcję około 14nm chipsetów do TSMC, co ma uwolnić moce produkcyjne “niebieskich” na produkcje CPU.

[banner slot=”text”]

Nie trzeba było długo czekać, aby oznaki niedoboru CPU, zaczęły martwić analityków. TrendForce poinformował 11 września, że ​​spodziewa się, że ograniczona dostępność procesorów Whiskey Lake wpłynie na rynek notebooków, a efekty będą odczuwalne do pierwszej połowy 2019 roku, chociaż jedną z nich może być obniżenie cen DRAM i SSD.

Takie problemy na rynku komputerów PC byłyby wyraźnym odwróceniem aktualnego trendu  w przemyśle komputerowym. IDC poinformowało w lipcu, że rynek komputerów osobistych wzrósł o 2,7 procent w drugim kwartale 2018 roku. Jest to największy wzrost jaki zaobserwowano od pierwszego kwartału 2012 r.

Złe wieści dla Intela mogą być dobrą wiadomością dla AMD, ponieważ podaż procesorów AMD Ryzen Mobile pozostaje silna. Firmy, które wcześniej nie brały nawet pod uwagę procesorów AMD, mogą być zmuszone do decydowania pomiędzy czekaniem, aż Intel spełni oczekiwania lub wyborem jednostek konkurencji. | CHIP