Kirin 980 czy A12 Bionic?

Huawei pokazało na targach IFA 2018 najnowszy flagowy SoC, Kirin 980. Teraz, jeszcze przed premierą pierwszych smartfonów, które mają korzystać z tego chipa (czyli Mate 20 i Mate 20 Pro), firma twierdzi, że Kirin 980 jest mocniejszy od układu Apple’a – A12 Bionic. Pozostanie to nierozstrzygnięte jeszcze przez pewien czas. Premiera modeli Mate 20 i Mate 20 Pro – 16 października.
Kirin 980 czy A12 Bionic?

Przed premierą Huawei omawiało nowe smartfony podczas wydarzenia w Dubaju. Przedstawiciele koncernu wyrokowali, że Kirin 980 to procesor szybszy od A12 Bionic. Jak podkreślał producent, prace nad Kirinem 980 trwały 3 lata, a były skoncentrowane na wydajności, sztucznej inteligencji i łączności. W jakich zadaniach Kirin ma być lepszy od CPU w najnowszych iPhone’ach? Niestety tego przedstawiciele chińskiej marki nie zdradzili. Jednak można domyślić się, o które zastosowania chodzi.

Huawei pierwsze pokazało procesory wykonane w technologii 7 nanometrów (fot. Konstanty Młynarczyk)

Układ wyprodukowany przez należącą do Huawei firmę HiSilicon jest procesorem 8-rdzeniowym, podczas gdy Apple A12 Bionic ma 6 rdzeni. Firma z Chin od dłuższego czasu kładzie wyraźny nacisk na elementy SI, co także może być zrozumiałym kierunkiem, zwłaszcza, że w tę samą stronę poszło Apple w A12. Obydwa chipy dysponują taką samą liczbą tranzystorów (6,9 miliarda). Skoro Kirin 980 i A12 Bionic mają podobny stopień komplikacji w samej budowie, a pierwszy z chipów ma więcej rdzeni CPU, to gdzie “brakujące” tranzystory w A12? Huawei nie ma własnego GPU, Apple owszem. To co potrafi układ graficzny nowych iPhone’ów widzieliśmy podczas prezentacji i robi to niemałe wrażenie. Mali G76 znajdujący się w Kirinie 980 nie będzie więc równorzędną konkurencją. Deklarowanej przez producenta wyższej wydajności szukałbym zatem w zadaniach wielowątkowych, nawet niekoniecznie związanych z SI.

Kirin 980 jest pierwszym smartfonowym SoC wykonanym w 7 nm, jednak to ogłoszony później A12 Bionic zbudowany w tym samym procesie, jest pierwszym, który trafił na rynek. Faktyczne porównanie obu układów będzie możliwe dopiero po premierze modeli Huawei wyposażonych w ten CPU. | CHIP