Będą nowe przepisy dotyczące podatków od kryptowalut

Jeśli planowane przepisy wejdą w życie, od przyszłego roku zapłacimy 19-procentowy podatek dochodowy od zysku ze sprzedaży bitcoina, ethereum albo innej cyfrowej monety. Chodzi o wymianę na waluty emitowane przez banki centralne. Opłaty nie unikniemy też, jeżeli kryptowalutą zapłacimy za towar albo usługę. Natomiast zamiana w obrębie wirtualnych pieniędzy (np. monero na litecoina) nie będzie opodatkowana. Zakup m.in. bitcoinów będzie można wliczyć w koszt inwestycji w kryptowaluty. Jeśli ten jest wyższy od zysków ze sprzedaży, w kolejnym roku odliczymy różnicę od uzyskanego przychodu. W koszty nie można wliczyć kredytów ani pożyczek zaciągniętych z myślą o inwestycji w wirtualną walutę.
kryptowaluty
kryptowaluty

Z powodu podatków wiele osób sprzedało w ostatnim czasie swoje kryptowaluty (graf. CoinMarketCap)

Zmienia się także sposób rozliczeń. Osoby kopiące kryptowaluty na przeznaczonych do tego masznach zapłacą podatek w momencie sprzedaży wirtualnego pieniądza. Jeżeli natomiast pracują na czyjeś zlecenie, podatek będzie uzależniony od rodzaju umowy. Ustawodawca uwzglednił możliwość, że cyfrowy górnik otrzyma zapłatę w kryptowalutach, która będzie traktowana tak samo jak zapłata w tradycyjnej postaci. Natomiast sprzedaż uzyskanej w ten sposób kryptowaluty należy już potraktować jak przychód kapitałowy. Tymczasem okazuje się, że podatki mają spory wpływ na rynek kryptowalut. W ostatnim czasie cena bitcoina spadła o 1000 dolarów (3700 złotych), a wraz z nią obniżył się kurs wszystkich tzw. altcoinów (alternatywnych walut opartych o BTC), takich jak np. ethereum, litecoin czy cardano.

Inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych wyprzedają kryptowaluty, aby zapłacić podatek od zysków kapitałowych. Wiele osób jest zaskoczonych, że wirtualne monety traktowane są przez amerykańskie urzędy skarbowe jak papiery wartościowe a nie jak obce waluty. W związku z tym, jeżeli w ciągu jednego roku rozliczeniowego ktoś kupił i sprzedał z zyskiem np. ethereum, musi w USA zapłacić wysoki podatek, nawet 40 procent osiągniętego zysku. Z tego powodu wiele osób czekało ze sprzedażą, aby uniknąć uznania ich działalności za inwestycję krótkoterminową. W Stanach Zjednoczonych opodatkowane są też pieniądze uzyskiwane z obliczania kryptowalut, jednak w tym wypadku podatek jest niższy. | CHIP