Microsoft Ignite: Office 2019 i zmiany w Teams

Wydarzenie rozpoczęło przemówienie prezesa Microsoftu. Satya Nadella skoncentrował się na rozwiązaniach sieciowych. Według szefa amerykańskiego koncernu, obecnie biznes wymaga inteligentnego wykorzystania sztucznej inteligencji, aby uzyskać przewagę na rynku. Automatyzacja wymaga modelowania procesów, a w tym ma pomóc “cyfrowy bliźniak”, czyli model systemu umieszczony w chmurze Microsoft Azure. Całe, godzinne przemówienie otwierające konferencję Microsoft Ignite możecie obejrzeć poniżej.
Microsoft Ignite: Office 2019 i zmiany w Teams

Nowa wersja samodzielnego pakietu Microsoft Office

Microsoft nie zapomina o firmach i osobach, które wolą tradycyjne podejście do oprogramowania i wolą przechowywać dane lokalnie w pamięci komputera oraz na firmowych serwerach. Office 2019 to następca Office’a 2016, czyli samodzielna wersja pakietu biurowego Microsoftu. Zawiera programy, które można znaleźć również w Office 365 Pro Plus (ta wersja objęta jest subskrypcją). Office 2019 to zakup jednorazowy, jednak w tym wypadku klienci mogą liczyć jedynie na aktualizacje bezpieczeństwa, bez dodatkowych funkcji, jakie pojawią się w przyszłych wersjach pakietu biurowego Microsoftu. Nowa edycja samodzielnego pakietu biurowego Microsoftu dostępna jest już dla firm. W najbliższych tygodniach Office 2019 będą mogli kupić także zwykli użytkownicy.

Za kilka tygodni produkt trafi także do klientów indywidualnych (graf. Microsoft)

Office 2019 zainstalujemy wyłącznie w systemie Windows 10 i w Windows Server w przypadku aplikacji serwerowych. Wśród aplikacji klienckich dla komputerów z Windowsem i macOS-em są dobrze znane programy takie jak edytor tekstu Word, arkusz kalkulacyjny Excel, program do prezentacji PowerPoint, klient poczty Outlook czy menadżer notatek OneNote. Wersja na Windows 10 zawiera dodatkowo program do zarządzania Microsoft Project, system obsługi baz danych Access, program do tworzenia dokumentów przeznaczonych do druku Microsoft Publisher, a także Visio, czyli narzędzie do sporządzania diagramów i schematów. W skład pakietu wchodzą również aplikacje serwerowe Exchange, SharePoint, Project oraz Skype – które zainstalujemy w systemie Windows Server.

Wygodniejsza praca grupowa w Microsoft Teams

Teams to komunikator używany obecnie w 329 tysiącach firm i organizacji na całym świecie. W aplikacji pojawi się teraz możliwość przydzielania zadań. Do tej pory funkcje pozwalające w lepszy sposób organizować pracę były dostępne w innym programie, StaffHub. Ten zostanie wyłączony za rok, 1 października 2019.

Microsoft Teams ze zmianami (graf. Microsoft)

Inną ciekawą funkcją, która pojawi się w Teams będzie możliwość zasmużenia tła w trakcie wideorozmowy. Podczas konferencji biznesowej rozmyjemy tło, aby nie rozpraszać rozmówców albo… nie pokazywać bałaganu. Sprawi to sztuczna inteligencja, która dzięki rozpoznawaniu obrazów, wyodrębni mówiącego.

Ujednolicone wyszukiwanie w różnych usługach Microsoftu

Microsoft zamierza ujednolicić wyszukiwarkę w różnych usługach, zarówno w systemie operacyjnym, pakiecie biurowym Office 365, przeglądarce Edge, jak i w wyszukiwarce Bing. Search jest oparty na technologii Graph, która pozwala lepiej rozumieć intencje użytkownika za sprawą uczenia maszynowego. SI Microsoftu w przyszłości rozpozna nie tylko proste frazy i zdania, ale również bardziej złożone konstrukcje. Dzięki temu porozumiewanie się ze sztuczną inteligencją za pomocą wyszukiwarki albo asystenta głosowego Cortana ma przypominać rozmowę z człowiekiem.

Microsoft Ignite to coroczna konferencja programistyczna organizowana przez giganta z Redmond. W tym roku wydarzenie gości w amerykańskim Orlando na Florydzie. Ignite potrwa do piątku. | CHIP