Nowa generacja procesorów – Kirin 980, A12, Snapdragon 855 i Exynos 9820

Fot. Ben Stassen
Kirin 980 jest pierwszym procesorem wykonanym w 7-nanometrowej litografii. Jednak warto dodać, że ma to wymiar bardziej symboliczny, ponieważ już 12 września Apple pokaże swój procesor A12 wykonany w tym samym procesie technologicznym. Z kolei pod koniec roku spodziewamy się odpowiedzi ze strony Qualcommu, czyli oczekiwanego procesora Snapdragon 855.

Nowoczesne układy, między innymi dla urządzeń Huawei, od 2004 roku produkuje chińska firma HiSilicon, która rozwija technologię kupioną od ARM Holdings. Jest ona powiązana bezpośrednio z Huawei, w praktyce należąc do chińskiego giganta. Z początku Chińczycy podpatrywali konkurencję, jednak od pewnego czasu to oni dyktują ton. Zeszłoroczny Kirin 970 był pierwszym układem z NPU, czyli chipem odpowiedzialnym za zadania sztucznej inteligencji. Najnowszy Kirin 980 ma z kolei dwa moduły sztucznej inteligencji, co według producenta przekłada się również na wydajność w zastosowaniach SI. Tą samą drogą idzie Apple, które również wykorzystuje w swoich układach od ubiegłego roku czipy zajmujące się uczeniem maszynowym. Na tej bazie opiera się między innymi technologia rozpoznawania twarzy Face ID.

Huawei jako pierwszy pokazał procesory wykonane w technologii 7 nanometrów (fot. Konstanty Młynarczyk)

Coraz częściej to właśnie chiński producent wyznacza trendy, wyprzedzając swoich konkurentów, co ma swoje odzwierciedlenie w sprzedaży smartfonów. Co prawda różnica pomiędzy premierą układu Kirin 980 i nowych smartfonów Huawei, a produktami Apple nie jest duża, bo zaledwie dwa tygodnie, jednak daje to efekt świeżości, z którego niegdyś korzystał amerykański koncern. Przecieki do mediów dotyczące nowych smartfonów iPhone XS mogą odwrócić na chwilę uwagę od targów w Berlinie, to jednak co innego niż faktyczna premiera układów najnowszej generacji.

iphone xs
Pomimo nieobecności na targach w Berlinie, Apple zaznaczyło swoją obecność – trudno bowiem uwierzyć, że zdjęcia nowych iPhone’ów XS podczas IFY to nie przeciek kontrolowany (graf. 9to5Mac)

Agresywna polityka Huawei i HiSilicon w ostatnich latach sprawiła, że również Samsung i Qualcomm musieli pomyśleć nad własnymi układami obsługującymi sztuczną inteligencję. Snapdragon 855 już jest u dostawców OEM i prawdopodobnie do smartfonów trafi w przyszłym roku. Huawei wykorzystuje okazję i swój najnowszy procesor porównuje do obecnego na rynku Snapdragona 845, z którego chętnie korzystają producenci smartfonów z Androidem. Także Samsung, który w Ameryce sprzedaje Galaxy Note 9 z topowym procesorem Qualcommu, natomiast w Europie z autorskim Exynosem 9810.

Qualcomm w najnowszym Snapdragonie 855 również umieści moduł odpowiedzialny za uczenie maszynowe (graf. Qualcomm)

Najnowsza generacja procesorów, którą zapoczątkował Kirin 980 jest produkowana w litografii 7 nanometrów. Ta technologia zapewnia mniejsze zużycie energii (Huawei twierdzi, że nawet o 40 procent). To bardzo istotne biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie współczesnych smartfonów na moc obliczeniową, która jest potrzebna do zaawansowanych zadań. Na 7 nanometrów niedługo przejdzie także Qualcomm i Samsung. O ile jednak różnica pomiędzy premierą Kirina 980 a A12 jest symboliczna, to na Snapdragona 855 i Exynosa 9820 Samsunga będziemy musieli poczekać trochę dłużej. Co nie jest dobrą informacją dla obu producentów. Wydajność Kirina 980 zapewnia konfiguracja ośmiu rdzeni, podzielonych na trzy bloki: 2x Cortex-A76 2.6 GHz, 2x Cortex-A76 1.96 GHz, 4x Cortex-A55 1.8 GHz.

Samsung w swoich smartfonach montuje, poza Snapdragonami, także własne procesory Exynos (fot. Samsung)

Inną ważną technologią, która wchodzi wraz z nową generacją smartfonów, jest 5G. Można się spodziewać, że wszyscy producenci przygotują się na wprowadzenie tej technologii umożliwiającej szybki przesył danych. I znowu jest to raczej wyścig o prestiż, ponieważ aby w pełni wykorzystać możliwości nowoczesnych modemów, potrzebne są inwestycje i budowa sieci przez operatorów, a to może jeszcze dość długo potrwać biorąc pod uwagę zarówno koszty jak i problemy związane z rozbudową sieci. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.