NVIDIA zakaże budowy fabrycznie podkręcanych GeForce’ów?

Przy okazji wprowadzenia kart Turing, NVIDIA zmodyfikowała nazewnictwo układów dla konkretnych kart. Dotychczas każda karta miała jeden wzór układu. Tym samym zarówno referencyjny, jak i niereferencyjny GTX 1080 miał ten sam GPU (1B06). W przypadku układów Turing jest, jak się okazuje, nieco inaczej.
NVIDIA

Nowe GeForce RTX 2080Ti, 2080 oraz 2070 mogą być jedynymi obsługującymi ray-tracing (fot. NVIDIA)

Oznaczenie TU102-300-A na układzie decyduje o tym, że karta jest modelem pozbawionym sztucznych ograniczeń (fot. VideoCardz)

Każdy model karty graficznej ma teraz dwa różne identyfikatory. Wynika to z selekcjonowania układów przez samą NVIDIĘ. Przykładowo, w topowym GeForce RTX 2080 Ti są dwa różnie oznaczone GPU: TU102-300 lub TU102-300-A. Układy bez “A” na końcu znajdą się w niektórych kartach partnerów NVIDII. Układy te są prawdopodobnie tańsze dla partnerów “zielonych”, ale jednocześnie wiążą się z ograniczeniami. Jakimi? Pamiętacie restrykcje dotyczące GTX 1070 Ti? Wygląda na to, że zobaczymy powtórkę sytuacji, w której producenci nie opracują kart fabrycznie podkręconych.

W GPU tego rodzaju prawdopodobnie nie będzie możliwe flashowanie, co pozwalało na stałe podnosić parametry w kartach. Niewykluczone, że w efekcie otrzymamy różnie pozycjonowane karty graficzne, nominalnie takie same. | CHIP