oculus quest

Oculus Quest ma moc konsol poprzedniej generacji

Fot. oculus
Dyrektor technologiczny Oculus VR zdradził nieco więcej informacji na temat wydajności zapowiedzianych niedawno autonomicznych gogli do wirtualnej rzeczywistości. Jego zdaniem nie jest to sprzęt, który ma konkurować z PS4 czy Xbox One, a jedynie dodatkowe urządzenie, które postawi się obok konsoli.

Według zapowiedzi producenta Oculus Quest będzie konkurował z typowymi zestawami VR. Ma nad nimi jedną przewagę – jest całkowicie pozbawiony okablowania. Poza rozdzielczością oraz ilością pamięci wbudowanej nie powiedziano jednak nic na temat specyfikacji urządzenia. Więcej światła rzucił John Carmack, dyrektor technologiczny Oculus VR. Jego zdaniem Oculus Quest pod względem mocy obliczeniowej dorównuje konsolom poprzedniej, a nie aktualnej generacji.

Biorąc pod uwagę tylko CPU i GPU to Oculus Quest leży w bezpośrednim sąsiedztwie PS3 i Xbox 360 — powiedział programista.

Carmack wytłumaczył też, że większość gier aktualnej generacji renderuje grafikę w rozdzielczości 1280 x 720 przy 30 kl./s. W środowisku VR ta sama gra musi być renderowana w rozdzielczości 1280 x 1280 przy 72 kl./s., a zatem powinna mieć 8,5 razy więcej pikseli niż przeciętna gra na Xbox 360:

Nie da się wziąć gry, która została wykonana na bardzo wysokim poziomie, jak dowolny tytuł AAA, dla tej generacji i oczekiwać, że będzie wyglądać tak samo dobrze w VR. To zbyt wiele pikseli do wygenerowania — tłumaczy Carmack.

[banner slot=”text”]

Dlatego Oculus zamierza pozycjonować swoje urządzenie nie jako główny produkt dla graczy, ale dodatkowy, mobilny, który mógłby konkurować z Nintendo Switch. Carmack wspomniał także, że cała magia zestawu VR jest ponad rozważaniami na temat wydajności, ale nie da się całkowicie zignorować tej kwestii. Bowiem obecnie komputery najwyższej klasy mają moc obliczeniową dwukrotnie większą niż Oculus Quest. Pozwala to wyobrazić sobie jak w rzeczywistości będą wyglądały gry na tę platformę. | CHIP

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.