OmniSkins – sztuczna skóra, która zamieni dowolny przedmiot w robota

Najciekawszym aspektem OmniSkins jest wyjątkowa wszechstronność. Sztuczna skóra pozwala poruszać się obiektom nieożywionym, ale może też pomóc w rehabilitacji zwierząt i ludzi oraz poprawi skuteczności robotów poszukiwawczo-ratowniczych. Przyda się także do odnawiania już raz użytych przedmiotów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Do tego ostatniego zresztą została pierwotnie stworzona, ale szybko okazało się, że takie rozwiązanie może być wykorzystane w niemal każdym aspekcie szeroko pojętej robotyki.
omniskins
omniskins

OmniSkins wykonana jest z elastycznych arkuszy, do których podpięte są czujniki i słowniki. Wystarczy owinąć takim materiałem dowolny przedmiot np. maskotkę czy piankową rurkę, by wprawić całość w ruch. To trochę tak, jakby sztuczne obiekty obdarowano mięśniami, którymi steruje się zdalnie. Taka robotyczna skóra nie tylko inicjuje ruch, ale może także wykrywać wszelkie “odepchnięcia” od obiektu, aby pomóc systemowi określić, ile siły potrzeba do wykonania danego zadania.

[banner slot=”text”]

Podczas pierwszych testów OmniSkins użyto do wprawienia w ruch pluszowego konika oraz piankowej rurki, która poruszała się jak robak. Udało się również stworzyć chwytak zdolny do noszenia i przesuwania przedmiotów, a także ubieralne urządzenie, które po założeniu na plecy koryguje wady postawy. Naukowcy przekonują, że każdą funkcję można zmienić w locie, a cały system jest tak lekki, że będzie mógł być używany nawet na pogniecionych kawałkach papieru czy balonach. Pojedyncze płachty można ze sobą łączyć, by działały wspólnie, jak jeden układ.

Teraz naukowcy planują usprawnić zdolności motoryczne swojej konstrukcji i rozważają, czy nie wzbogacić jej o dodatkowe elementy z drukarki 3D.  | CHIP

Więcej:robotyka