SI rozpoznaje nastrój piosenek w serwisie Deezer

W bazie Deezera są 53 miliony piosenek różniących się od siebie między innymi nastrojem. Do tej pory klimat piosenki można było rozpoznać przed jej wysłuchaniem za pomocą tagów i opisów. Jednak przy tak dużym zbiorze nie trudno o pomyłki. A i ręczne oznaczanie takiej liczby utworów nie należy do najłatwiejszych zadań. Wkrótce jednak to się zmieni. Programiści Deezera stworzyli narzędzie, które “przesłucha” dany utwór i doda odpowiednie tagi. Weźmie przy tym pod uwagę tempo, nastrój, a także używane przez wokalistę słowa.
SI rozpoznaje nastrój piosenek w serwisie Deezer

SI Deezera w przyszłości automatycznie porówna nastrój różnych utworów (graf. CHIP)

Najpierw przetestowano rozpoznawanie nastroju osobno na podstawie tekstów piosenek i dźwięków. Jednak dopiero połączenie obu technik dało najlepsze rezultaty. Stworzony w ten sposób system jest w stanie rozpoznać wolne i spokojne utwory ze smutnym tekstem jak i wesołe, dyskotekowe przeboje. Narzędzie Deezera nie zostało jeszcze wprowadzone do oficjalnego wydania aplikacji, jednak w przyszłości będzie można automatycznie tworzyć playlisty z utworów utrzymanych w podobnym nastroju.

Deezer to istniejący od 2007 roku francuski portal z muzyką. Darmowa wersja pozwala na odsłuchiwanie utworów przeplatanych reklamami. W abonamencie z kolei poza brakiem reklam można słuchać muzyki także w trybie offline. Piosenki można także odtwarzać po zainstalowaniu aplikacji Deezera na urządzeniach mobilnych z Androidem i iOS-em. | CHIP