Standard RCS zastąpi SMS-y – tylko kiedy?

SMS-y są już z nami odkąd pojawiły się pierwsze telefony komórkowe, czyli od 1985 roku. Od tamtego czasu standard zmienił się niewiele. W tym czasie nastąpił znaczny postęp w przesyłaniu wiadomości za pomocą sieci. Rolę SMS-ów coraz częściej przejmują komunikatory internetowe korzystające z mobilnego internetu i sieci Wi-Fi. Korzystanie z zewnętrznej aplikacji bywa jednak niewygodne. Istnieją oczywiście MMS-y, ale w porównaniu do komunikatorów, działają zdecydowanie mniej stabilnie. Z tego powodu GSMA we współpracy z Google, producentami telefonów komórkowych i operatorami wprowadza powoli nowy standard jakim jest RCS, czyli Rich Communication Services. Z natywnych RCS-ów już niedługo będą mogli korzystać użytkownicy telefonów Galaxy S8, S8+, S8 Active, S9, S9+, Note8, Note9, a także wybranych telefonów z serii A i J. Google od początku roku współpracuje też z Huawei, a także producentami należącymi do programu Android One.
Standard RCS zastąpi SMS-y – tylko kiedy?

Standard RCS do końca udało się wprowadzić na razie tylko w Japonii (graf. GSMA)

Mimo wszystko opór operatorów jest duży. Głównie ze względu na to, że wprowadzenie nowego standardu tak, aby miał sens wymaga dogadania się największych firm. To dlatego jeszcze korzystamy z przestarzałego formatu. To jednak powoli się zmienia. Przeszkodą we wprowadzeniu nowego standardu jest również podział rynku na iOS-a i Androida. Odpowiednik RCS działa już od kilku lat na iOS-ie i nazywa się iMessage. W obu wypadkach wiadomości są szyfrowane (czego nie można powiedzieć o SMS-ach). Mogą też zawierać zdjęcia i nagrania wideo.

Trzeba przyznać też, że sprawy nie ułatwia fragmentacja rynku smartfonów z Androidem na pokładzie. Google robi co może, aby promować swój standard. Tego problemu nie ma Apple, bo większość urządzeń z iOS-em jest zaktualizowana do najnowszej wersji. Najpopularniejszym systemem pozostaje jednak Android i to od determinacji Google zależy kiedy pożegnamy się na dobre z leciwymi SMS-ami. Choć można się spodziewać, że te pozostaną z nami jeszcze jakiś czas. Według organizacji GSMA z RCS korzysta obecnie 57 operatorów w 41 krajach. W ciągu roku kolejnych 40 operatorów ma dołączyć do tego grona. Jednak w pełni format został przyjęty tylko w Japonii. W Polsce RCS testuje firma R22, która otrzymała dostęp do wczesnego dostępu programu Google. | CHIP