We Francji powstanie inteligentna wyspa

Wyspa Belle-Île-en-Mer zostanie zmodernizowana w ciągu najbliższych 2 lat przez grupę Renault. Francuski producent stworzy system inteligentnego przechowywania energii. Użyje do tego baterii swoich samochodów elektrycznych ZOE i Kangoo. Powstaną też stacjonarne magazyny energii elektrycznej. Akumulatory zaparkowanych samochodów będą wykorzystywane do magazynowania energii elektrycznej, z której w razie potrzeby skorzystają mieszkańcy kurortu i turyści.
We Francji powstanie inteligentna wyspa

Baterie elektrycznych aut Renault będą udostępniały energię do sieci (fot. Renault)

Baterie samochodów elektrycznych i przydomowe akumulatory mogą zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne. Sieci przesyłowe podatne są na awarie powodowane na przykład przez pogodę. Baterie zainstalowane w domach, a także w samochodach elektrycznych, podtrzymają zasilanie do czasu, aż technicy uporają się z problemami i przywrócą normalne działanie sieci. O podobnym systemie testowanym w Wielkiej Brytanii pisaliśmy w ubiegłym roku. Brytyjscy kierowcy udostępniają odpłatnie baterie swoich aut sieciom energetycznym.

Według przedstawicieli Renault, celem programu jest promocja energii odnawialnej. Podobny system już funkcjonuje na portugalskiej wyspie Porto Santo. To jednocześnie krok w kierunku całkowitego porzucenia paliw kopalnych. W grudniu ubiegłego roku francuskie Zgromadzenie Narodowe przegłosowało zakaz wydawania licencji na wydobycie nowych złóż gazu i ropy naftowej. Natomiast już wydane licencje będą obowiązywały jeszcze przez 22 lata. Ostatnie z nich wygasną w 2040 roku. | CHIP