Zhaoxin KaiXian KX-6000 – nowy CPU z Chin

KaiXian KX-6000 jest następcą procesora KX-5000 wprowadzonego na rynek w tym roku. Obydwa układy mają 8 rdzeni x86-64 z 8 MB pamięci podręcznej L2, iGPU z obsługą DirectX 11 i dwukanałowy kontroler pamięci DDR4-3200. Do tego typowe, współczesne interfejsy I / O (PCIe , SATA, USB itd.). Kluczowymi różnicami między KaiXian KX-5000 i KaiXian KX-6000 są częstotliwości oraz technologia produkcji. Starszy model jest produkowany przy użyciu procesu 28-nanometrowego TSMC i pracuje z częstotliwością do 2 GHz, podczas gdy nowy model powstaje w technologii 16 nm TSMC i działa z częstotliwością do 3 GHz. Zhaoxin twierdzi, że Kaixian KX-6000 oferuje wydajność obliczeniową porównywalną z procesorami Intel Core i5 generacji siódmej (4 rdzenie, bez HT).
Zhaoxin KaiXian KX-6000 – nowy CPU z Chin

Procesory marki Zhaoxin to niejako “powrót Via” dzięki wsparciu ze strony Państwa Środka (fot. Zhaoxin)

Nowocześniejszy proces produkcyjny umożliwił Zhaoxinowi sprawienie, że KaiXian KX-6000 jest zdecydowanie bardziej wydajny energetycznie w porównaniu z poprzednikiem. Zmniejszy to także koszt jego wytworzenia. Oba procesory używają różnych wielkości form HFCBGA i dlatego nie mogą korzystać z tych samych płyt głównych.

Zhaoxin KaiXian KX-6000 bazuje na mikroarchitekturze LuJiaZui, która jest rozwinięciem mikroarchitektury WuDaoKou zasilającej procesor KX-5000 wprowadzony na początku roku. LuJiaZui to mikroarchitektura, która obsługuje współczesne instrukcje, zawiera rozszerzenia takie jak SSE 4.2 i AVX wraz z technologiami wirtualizacji i szyfrowania. Zhaoxin nie ujawnił jeszcze różnic między swoimi projektami LuJiaZui i WuDaoKou.

Zhaoxin nie ogłosił, kiedy planuje rozpocząć komercyjne dostawy procesorów KaiXian KX-6000. Pierwotnie zapowiadano ten układ na rok 2019. | CHIP