Zhaoxin KaiXian KX-6000 – nowy CPU z Chin

Następca modelu KX-5000 ma ambicje walczyć z układami AMD i Intela.

KaiXian KX-6000 jest następcą procesora KX-5000 wprowadzonego na rynek w tym roku. Obydwa układy mają 8 rdzeni x86-64 z 8 MB pamięci podręcznej L2, iGPU z obsługą DirectX 11 i dwukanałowy kontroler pamięci DDR4-3200. Do tego typowe, współczesne interfejsy I / O (PCIe , SATA, USB itd.). Kluczowymi różnicami między KaiXian KX-5000 i KaiXian KX-6000 są częstotliwości oraz technologia produkcji. Starszy model jest produkowany przy użyciu procesu 28-nanometrowego TSMC i pracuje z częstotliwością do 2 GHz, podczas gdy nowy model powstaje w technologii 16 nm TSMC i działa z częstotliwością do 3 GHz. Zhaoxin twierdzi, że Kaixian KX-6000 oferuje wydajność obliczeniową porównywalną z procesorami Intel Core i5 generacji siódmej (4 rdzenie, bez HT).

Procesory marki Zhaoxin to niejako „powrót Via” dzięki wsparciu ze strony Państwa Środka (fot. Zhaoxin)

Nowocześniejszy proces produkcyjny umożliwił Zhaoxinowi sprawienie, że KaiXian KX-6000 jest zdecydowanie bardziej wydajny energetycznie w porównaniu z poprzednikiem. Zmniejszy to także koszt jego wytworzenia. Oba procesory używają różnych wielkości form HFCBGA i dlatego nie mogą korzystać z tych samych płyt głównych.

Zhaoxin KaiXian KX-6000 bazuje na mikroarchitekturze LuJiaZui, która jest rozwinięciem mikroarchitektury WuDaoKou zasilającej procesor KX-5000 wprowadzony na początku roku. LuJiaZui to mikroarchitektura, która obsługuje współczesne instrukcje, zawiera rozszerzenia takie jak SSE 4.2 i AVX wraz z technologiami wirtualizacji i szyfrowania. Zhaoxin nie ujawnił jeszcze różnic między swoimi projektami LuJiaZui i WuDaoKou.

Zhaoxin nie ogłosił, kiedy planuje rozpocząć komercyjne dostawy procesorów KaiXian KX-6000. Pierwotnie zapowiadano ten układ na rok 2019. | CHIP