Apple Special Event: iOS 12.1, Photoshop i NBA 2K

Na nową wersję systemu czekały osoby, które lubią prowadzić wideokonferencje grupowe. iOS 12.1 obsłuży przez FaceTime rozmowy z maksymalnie 32 użytkownikami. Kolejne usprawnienie związane jest z aparatem – teraz będzie można kontrolować głębię ostrości w trybie portretowym. Nowy iOS przyniesie też 70 nowych emoji. Do iPhone’ów XS i XR zostanie natomiast dodana obsługa dwóch kart e-SIM.
Apple Special Event: iOS 12.1, Photoshop i NBA 2K

iOS 12.1

Mobilny Photoshop

Do tej pory mobilna wersja programu do obróbki graficznej miała wiele ograniczeń. Adobe przygotowało na iPada Pro bardziej przystępną wersję, która ma nie odbiegać znacząco od tej znanej z desktopów. Interfejs opracowano z myślą o ekranie dotykowym i pracy z rysikiem, dlatego nadal różni się od wersji komputerowej. Na prezentacji zobaczyliśmy, jak nowy Photoshop (a raczej iPad Pro) radzi sobie z obsługą ogromnych, 3-gigabajtowych plików PSD. Tablet reagował na różne próby edycji bez jakiegokolwiek zacinania się. Oczywiście pliki stworzone na ipadowej czy komputerowej wersji programu będzie można otwierać również na każdym urządzeniu z Photoshopem.

W końcu pokazano “pełnoprawnego” Photoshopa na iPada Pro (fot. Apple)

Project Arrow

Mało funkcjonalnie prezentuje się z kolei program Project Arrow, który pozwala umieścić pliki PSD w rozszerzonej rzeczywistości. Trudno znaleźć zastosowanie dla oglądania pseudotrójwymiarowych obrazów na ekranie podglądu kamery iPada. To raczej tylko popis możliwości mocy obliczeniowej nowego tabletu.

Obydwa programy (Photoshop i Project Arrow) zadebiutują w 2019 roku.

Gra “NBA 2K”

Podczas Apple Special Event nie zabrakło aspektu gamingowego.

“NBA 2K” wygląda prawie tak dobrze, jak na konsolach (fot. Apple)

Na iPadzie Pro gracze będą mogli zagrać wkrótce w grę “NBA 2K”, która wygląda wręcz obłędnie. Animacje są płynne dzięki możliwości wyświetlania grafiki w 60 kl./s., a do tego oprawa wizualna pełna jest szczegółów. W grze twórcy wykorzystali zeskanowane z detalami postacie koszykarzy. Kiedy w decydującym momencie meczu widownia wstaje z miejsc, jak zapewniał przedstawiciel Apple, każda postać jest renderowana osobno dla jeszcze lepszego, bardziej realistycznego efektu.

Wyniki sprzedaży

Przy okazji Tim Cook pochwalił się, że iPady sprzedają się na całym świecie lepiej niż jakikolwiek notebook.

Sprzedaż iPadów na tle notebooków wygląda rewelacyjnie (fot. Apple)

Szkoda tylko że nie pokazano, jak te liczby wypadają na tle MacBooków. Dowiedzieliśmy się natomiast, że Apple sprzedało 100 milionów komputerów Mac, a 51% kupujących to nowi klienci, którzy wcześniej nie pracowali na desktopach firmy z Cupertino. | CHIP