Czterokrotnie wzrosła liczba ataków wymierzonych w iPhone’y

Sama przyczyna ataków na smartfony Apple’a nie jest jeszcze dokładnie znana. Pomimo spadku wartości na rynku kryptowalut zainteresowanie nimi nie maleje. Najczęściej występującym malware’em września jest Coinhive, który wydobywa kryptowalutę Monero bez zgody użytkownika odwiedzającego stronę internetową. Choć działa on na rynku od roku, zdążył już zainfekować aż 12 proc. organizacji na świecie.
Czterokrotnie wzrosła liczba ataków wymierzonych w iPhone’y

Na drugim miejscu znalazł się Dorkbot – oparty na IDC trojan bankowy, którego głównym zadaniem jest kradzież poufnych informacji i ataki typu denial-of-servive. Na trzecim miejscu mamy znów kryptominera o nazwie Cryptoloot, którzy wykorzystuje moc procesora smartfonu do wytworzenia nowej waluty.

iphone
Aby chronić swój smartfon przed wirusami, koniecznie zainstaluj oprogramowanie antywirusowe (fot. Pixabay.com)

Jeśli chodzi o najbezpieczniejsze sieci w Europie, to według ThreatCloud Map o  bezpieczeństwo swoich danych najbardziej spokojni mogą być mieszkańcy Norwegii, gdzie indeks zagrożeń wynosi 27,3 pkt. Na kolejnym miejscu jest Finlandia (28,2) i Holandia (28,8). Polska uplasowała się dopiero na 15 miejscu ze wskaźnikiem 37,1, wyprzedzając Niemcy (37,4), Austrię (37,8) i Francję (40,8). Nasz kraj najczęściej atakują komputery z Singapuru, a do największej liczby infekcji dochodzi w weekendy. | CHIP