Czy ruch antyszczepionkowy to wynik działań rosyjskich trolli?

Autorzy artykułu p.t. “Weaponized Health Communication: Twitter Bots and Russian Trolls Amplify the Vaccine Debate”, zamieszczonego w “American Journal of Public Health” (tutaj znajdziecie całą treść artykułu) twierdzą, że zarówno podgrzanie dyskusji na temat szczepionek, jak i fakt że granica podziału społeczeństwa na zwolenników i przeciwników szczepień jest bardzo zbieżna z granicą wyznaczaną przez poglądy polityczne, nie jest przypadkiem. Ów podział jest według naukowców podsycany przez liczne wpisy w portalach społecznościowych, dokonywane przez rosyjskich trolli.
Czy ruch antyszczepionkowy to wynik działań rosyjskich trolli?

Błędne koncepcje dotyczące zdrowia, błędne informacje i dezinformacja rozpowszechniane w mediach społecznościowych, stanowią zagrożenie dla zdrowia publicznego. Pomimo znacznego potencjału umożliwiającego upowszechnianie informacji faktograficznych, media społecznościowe są często wykorzystywane do rozpowszechniania szkodliwych dla zdrowia treści, w tym niezweryfikowanych i błędnych informacji o szczepionkach.
Fragment z “Weaponized Health Communication: Twitter Bots and Russian Trolls Amplify the Vaccine Debate”, David A. Broniatowski PhD, Amelia M. Jamison MAA, MPH, SiHua Qi SM, Lulwah AlKulaib SM, Tao Chen PhD, Adrian Benton MS, Sandra C. Quinn PhD, and Mark Dredze PhD

Według autorów artykułu za ponad 90 proc. z ponad 1,8 mln publikacji dyskredytujących dobroczynny wpływ szczepień stała Internet Research Agency. Agencja ta podejrzewana jest o silne związki z władzami Rosji. Naukowcom udało się zidentyfikować blisko 4000 kontrolowanych przez nią kont. Przy czym część były to konta założone przez osoby fizyczne, a część przez było botami. Wszystkie wpisy były tak tworzone, by animozje między rozmówcami narastały.

[banner slot=”text”]

Jednocześnie, dla zachowania pozorów równowagi w dyskusji i angażowania jak największej ilości osób, tworzone były też fałszywe konta pozornie wspierające zwolenników szczepień. Według autorów takie działanie to dowód na to, że władze Rosji dążą do pogłębiania podziałów, dotyczących ostatecznie nie tylko szczepień. Oczywiście, twierdzenie, że wszystkie wpisy na Twitterze czy FB pochodzące od przeciwników szczepionek są autorstwa trolli lub botów byłoby nadużyciem. Jednak autorzy artykułu zwracają uwagę na fakt, że dyskusja w mediach społecznościowych przybrała na sile w latach 2014-2017. Czyli w czasie największej aktywności rosyjskich trolli w sieci.