Xiaomi Black Shark Helo – 10 GB RAM-u, 2300 złotych

Zaledwie pół roku po premierze swojego pierwszego gamingowego smartfonu Xiaomi zdecydowało się zapowiedzieć II generację urządzenia. Black Shark Helo przeszedł delikatny lifting ekranu – zamiast matrycy LCD ma teraz AMOLED. Pozostałe parametry wyświetlacza są takie same, nadal to 6,01 cala, FHD+, z odświeżaniem 60 Hz. Szkoda że pod tym kątem smartfon ustępuje konkurencji, np. Razer Phone’owi 2, który ma 120 Hz. Na plus należy zaliczyć wsparcie dla trybu HDR, który konwertuje materiał SDR.
black shark helo
black shark helo

Wygląd Black Sharka Helo odbiega od dzisiejszych standardów, ramki są grube nie tylko ze względu na obecność dwóch głośników stereo, ale też z powodów ergonomicznych. W układzie horyzontalnym kciuki graczy powinny wygodnie spoczywać na przednim panelu. Szklany tył zdobi teraz podświetlane logo marki. Ciekawostką są ledowe paski wbudowane w boki smartfonu, które, podobnie jak Ambilight w telewizorach Philipsa, będą dopasowywać kolor podświetlenia do obrazu na ekranie.

black shark helo
Gracze, którzy liczyli na wyższą częstotliwość odświeżania ekranu, poczują się zawiedzeni (graf. Xiaomi)

Urządzenie działa pod kontrolą Snapdragona 845 wspieranego w zależności od konfiguracji 6, 8 lub 10 GB RAM-u, a także 128 lub 256 GB pamięci wewnętrznej. Warto odnotować, że Black Shark Helo obsługuje najnowsze standardy łączności – Bluetooth 5.0 i dwuzakresowe Wi-Fi ac. Bateria ma pojemność 3000 mAh (szybkie ładowanie). Tak jak Black Shark I generacji, nowy model jest chłodzony cieczą.

black shark helo
Dwie miedziane rurki wypełnione płynem mają wydajnie chłodzić gamingowy telefon (fot. Xiaomi)

Jeżeli chodzi o multimedia, Black Shark Helo dostał aparat główny złożony z dwóch obiektywów (12 Mpix z f/1.75 + 20 Mpix z f/1.75 i dwukrotny zoom optyczny), którym pomaga sztuczna inteligencja. Z przodu znajdziemy 20-megapikselowy aparat do selfie o jasności f/2.2. Zabrakło dwóch istotnych funkcjonalności – modułu NFC oraz złącza słuchawkowego.

black shark helo
Podświetlenie nadaje gamingowego charakteru (fot. Xiaomi)

Smartfon bazuje na Androidzie 8.0, ale z nakładką MIUI zmodyfikowaną o funkcje dla graczy. Znajdziemy tu m.in. fizyczny przycisk wywołujący hub z biblioteką dostępnych gier, opcję tworzenia automatycznych, najlepszych, według SI, 10-sekundowych nagrań z rozgrywki, funkcję mapowania klawiszy i dopasowywania parametrów obrazu do danej gry. Do sprzedaży trafią też akcesoria, m.in. przystawka z przyciskami funkcyjnymi zamieniająca urządzenie w formę przenośnej konsoli. W najdroższym wariancie smartfonu przystawka będzie dodawana bezpłatnie.

Black Shark Helo zadebiutuje w Chinach 10 listopada (najmocniejsza wersja – 12 grudnia) w następujących cenach:

  • 6 GB RAM-u / 128 GB pamięci –  3200 juanów (1700 złotych)
  • 8 / 128 GB – 3500 juanów (1900 złotych)
  • 10 / 256 GB – 4200 juanów (2300 złotych). | CHIP