Intel i ARM podejmują współpracę

Firma Intel ogłosiła, że rozszerzyła swój Intel Secure Device Onboard dla urządzeń opartych na układach ARM, co wyraźnie poszerzy udział tego rozwiązania dla urządzeń IoT. Intel zdecydował się udostępnić system Secure Device Onboard w produktach ARM ze względu na prostotę rozwiązania. Sama platforma SDO nie jest już nowa, jednakże dotąd była ograniczona jedynie do urządzeń opartych o procesory Intela. Teraz, kiedy SDO będzie dostępne także dla urządzeń z ARM, może okazać się, że podłączone do internetu “urządzenia inteligentne” przestaną być otwartą bramą dla hakerów. Większość gadżetów IoT korzysta bowiem z SoC bazującej na rozwiązaniach brytyjskiej firmy.
Intel i ARM podejmują współpracę

Intel jest bardzo zainteresowany rozwojem tzw. Internetu Rzeczy. Od kilku lat, odkąd zaprezentowano tę koncepcję, IoT jest raczej dość ograniczone jeśli chodzi o popularność. Najwidoczniej idea podłączonej do internetu lodówki nie wszystkim przypadła do gustu. Jednakże wraz z rozwojem SI oraz korzystających z niej tzw. inteligentnych głośników, pojawia się coraz więcej takich urządzeń na rynku. Jednym z najbardziej wątpliwych aspektów używania urządzeń IoT jest brak wbudowanych zabezpieczeń. Wykorzystywanie ich w licznych botnetach było dotąd główną osią krytyki tych urządzeń.

Współpraca Intela i ARM może być, także zdaniem analityków, dodatkową okazją dla rozwoju IoT. Michela Menting, dyrektorka ABI Research, powiedziała: “Intel i Arm upraszczają jedną z najbardziej złożonych i trudnych barier IoT w zakresie usprawniania procesów produkcyjnych i wdrażania bezpieczeństwa dla IoT. Jest to wygrana ROI (ang. return on investment, zwrot z inwestycji) dla klienta, który będzie mógł wprowadzić zarówno urządzenia oparte na procesorze Intel, jak i na ARM przy niższym koszcie i mniejszym obciążeniu dla działu IT zachowując przy tym elastyczność w zakresie wyboru danych i wyboru partnera dla usług w chmurze.

Schemat funkcjonowania rozwiązań bezpieczeństwa Intel SDO (fot. Intel)

Intel planuje wykorzystać Secure Device Onboard, aby pomóc klientom, partnerom i firmom IT w bardziej wydajnym instalowaniu urządzeń IoT. Bezpieczniejsze urządzenia IoT mogą oznaczać wzrost popularności tego typu rozwiązań. | CHIP