Intel przyznaje się do niedoborów

Czekamy na 10-nanmetrowe CPU Intela już dość długo. Jednakże przejście na inny, nowocześniejszy proces technologiczny to dość złożona sprawa. Nawet taki gigant jak Intel nie ma łatwego zadania. Według tymczasowego CEO firmy, Boba Swana, procesory Intela wykonane w 10 nm są na dobrej drodze do produkcji seryjnej w drugiej połowie 2019.
Intel przyznaje się do niedoborów

[banner slot=”text”]

Intel reaguje na rozchwianą równowagę popytu i podaży układów 14 nm. Przede wszystkim poprzez inwestycje. Jak podaje CEO firmy: Inwestujemy rekordowe 15 miliardów dolarów w 2018 r., o około 1 miliard dolarów więcej niż założyliśmy na początku roku. Wkładamy ten miliard dolarów do naszych zakładów produkcyjnych w Oregonie, Arizonie, Irlandii i Izraelu (produkujących układy 14 nm). Ten zastrzyk kapitału wraz z działaniami zwiększy naszą podaż, aby odpowiedzieć na zwiększony popyt. Robimy postępy z 10 nm. Uzysk się poprawia i nadal oczekujemy produkcji masowej w 2019 r.

To zarówno dobra jak i zła wiadomość dla akcjonariuszy firmy Intel. Z jednej strony, firma sprzedaje każdy pojedynczy chip, który może wyprodukować, z drugiej zaś niezaspokojony popyt otwiera możliwości dla konkurencyjnego AMD, by porwać swój udział w rynku.

Fabryki Intela pracują intensywnie, ale zapotrzebowanie na CPU jest zbyt wysokie – efekt widzimy w postaci wysokich cen (fot. Intel)

Tymczasowy CEO Intela tak komentuje sytuację w oświadczeniu: Zaskakujący powrót do wzrostu rynku PC wywarł presję na naszą sieć produkcji. Priorytetem jest teraz produkcja procesorów Intel Xeon i Intel Core, dzięki której możemy obsługiwać różne segmenty na rynku, w tym HEDT (…) Nadal wierzymy, że będziemy mieć wystarczającą podaż, aby zrealizować prognozy dotyczące przychodów w całym roku, które ogłosiliśmy w lipcu. 4,5 miliarda dolarów więcej niż oczekiwano w styczniu.

Jak widać nadmiar zainteresowania wcale nie musi być dobry. Intel wprawdzie sprzedaje teraz każdy CPU, ale z drugiej strony traci na wizerunku i oddaje część rynku AMD. Rok 2019 zapowiada się naprawdę ciekawie | CHIP