iPhone XS Max kosztuje trzykrotnie więcej niż części, z których jest zrobiony

Serwis TechInsights przyjrzał się bliżej elementom składowym iPhone’a XS Max. Z ich wyliczeń wynika, że części do tego modelu kosztują Apple 443 dolary (ok. 1630 zł). Najwięcej Apple płaci za ekran bo aż 80,5 USD, ale choć jest on znacznie większy niż w iPhonie X, to różnica w cenie wynosi jedynie 3 dolary. Apple zrezygnowało bowiem z części komponentów powiązanych z technologią 3D Touch. Kolejnymi drogimi elementami są procesor (72 USD), pamięć (64,5 USD) oraz części mechaniczne i obudowa (58 USD).
iPhone XS Max kosztuje trzykrotnie więcej niż części, z których jest zrobiony

Różnice w kosztach są niewielkie (fot. TechInsights)

Dla porównania, części do ubiegłorocznego iPhone’a X kosztują 395 dolarów (ok. 1455 złotych). Skoro różnica w cenie elementów nie wynosi nawet 200 zł to dlaczego iPhone Xs Max jest droższy od ubiegłorocznego modelu o ponad 2 tys. zł? Czy to oznacza, że na każdym modelu Apple zarabia taką okrągłą sumkę? Niekoniecznie.

Wciąż nie wiadomo bowiem ile kosztuje cały proces montażu, logistyka, obsługa w punktach sprzedaży, a także dział prac badawczo-rozwojowych. Nie zapominajmy też o kwestii marketingu. Tych wartości nie da się oszacować, ale z drugiej strony trudno oczekiwać, by dla nowszego modelu urządzenia były one wyższe niż dla poprzedniego. Można zatem przypuszczać, że w tym przypadku marża producenta jest większa niż rok temu. | CHIP