Login.gov.pl

Śledząc kwestię wczorajszych problemów osób, które mimo wysłania stosownego zgłoszenia za pomocą ePUAP nie zostały dopisane do list wyborców trafiliśmy na zupełnie nowy adres w sieci login.gov.pl. Informacja o serwisie umieszczona została na stronie ministerstwa 17 września b.r., czyli stosunkowo niedawno.
Login.gov.pl

Co można załatwić przez login.gov.pl. Teoretycznie całkiem sporo: Na początek przy pomocy Login.gov.pl można się zalogować do platformy ePUAP. Jeszcze w tym roku możliwe to będzie jeszcze na kilku platformach administracji publicznej takich jak np. Internetowe Konto Pacjenta, ZUS, Obywatel.gov.pl, Biznes.gov.pl. Na razie potwierdzanie tożsamości możliwe jest tylko przy pomocy Profilu Zaufanego. Stopniowo również środków identyfikacji będzie przybywać. Logowanie będzie zaś możliwe np. przy wykorzystaniu haseł używanych do systemów bankowości elektronicznej – czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.

Zastanawia natomiast inny zapis widniejący na stronie login.gov.pl: System teleinformatyczny, w którym na dzień 31 grudnia 2017 r. uwierzytelnienie użytkowników odbywało się z wykorzystaniem profilu zaufanego ePUAP. Planowana integracja – do 1 stycznia 2020 roku.

To znaczy, że jeszcze dwa lata trzeba będzie poczekać na faktyczne połączenie już działających profili zaufanych z nowym systemem.
Z naszej strony przyglądamy się sprawie wyborców, którym nie udało się zagłosować we wczorajszych wyborach. W niektórych miejscowościach odbędzie się przecież II tura wyborów. Wkrótce napiszemy więcej.