MAKERphone: telefon do samodzielnego montażu

MAKERphone to kolejny projekt Alberta Gajšaka z CircuitMess, na który zebrał fundusze na Kickstarterze. Tym razem każdy chętny może zbudować swoją własną komórkę w stylu legendarnych starych Nokii. Potrzebna jest tylko umiejętność lutowania i ok. 7 godzin wolnego czasu.
MAKERphone: telefon do samodzielnego montażu

Projekt jest tak przygotowany, że nie trzeba lutować żadnych delikatnych komponentów. (fot. CircuitMess)

[banner slot=”text”]

W zestawie przyszły użytkownik otrzyma gotowe płytki drukowane, plastikową obudowę, kolorowy ekran LCD TFT (128×160), moduł GSM, DAC-a, wzmacniacz, przyciski, kabelki i akumulator. Sercem telefonu jest główna płytka, przypominająca Raspberry Pi Zero. Na niej mieści się procesor oraz moduły łączności (WiFi, Bluetooth) i układ ładowania akumulatora.

7 godzin ma wystarczyć na złożenie tego wszystkiego w działający telefon. (fot. CircuitMess)

Telefon po złożeniu będzie mógł służyć do wykonywania rozmów i wysyłania SMS-ów. Ma co prawda możliwość obsługi przesyłania danych, ale podstawowy projekt nie będzie korzystał z tej funkcjonalności. MAKERphone ma nauczyć pasjonatów podstaw elektroniki i programowania. Jeśli ktoś wgryzie się w Pythona, Arduino albo Scratch’a będzie mógł pisać na tę platformę także proste gry.

Kampania kickstarterowa tego projektu potrwa jeszcze do 22 listopada. Już dziś wiadomo, że Albert Gajšek zebrał 55 352 z zakładanych 15 000 dolarów. Tym samym projekt został ufundowany i w marcu 2019 roku DIY telefony powinny trafić do majsterkowiczów. | CHIP