MAKERphone: telefon do samodzielnego montażu

Za 89 dolarów można kupić na Kickstarterze edukacyjną komórkę. Trzeba ją samemu złożyć. Następnie zaprogramować, korzystając z platformy Arduino i Scratch. Twórca projektu twierdzi,  że powinno go złożyć nawet 11-letnie dziecko.

MAKERphone to kolejny projekt Alberta Gajšaka z CircuitMess, na który zebrał fundusze na Kickstarterze. Tym razem każdy chętny może zbudować swoją własną komórkę w stylu legendarnych starych Nokii. Potrzebna jest tylko umiejętność lutowania i ok. 7 godzin wolnego czasu.

Projekt jest tak przygotowany, że nie trzeba lutować żadnych delikatnych komponentów. (fot. CircuitMess)

Reklama

W zestawie przyszły użytkownik otrzyma gotowe płytki drukowane, plastikową obudowę, kolorowy ekran LCD TFT (128×160), moduł GSM, DAC-a, wzmacniacz, przyciski, kabelki i akumulator. Sercem telefonu jest główna płytka, przypominająca Raspberry Pi Zero. Na niej mieści się procesor oraz moduły łączności (WiFi, Bluetooth) i układ ładowania akumulatora.

7 godzin ma wystarczyć na złożenie tego wszystkiego w działający telefon. (fot. CircuitMess)

Telefon po złożeniu będzie mógł służyć do wykonywania rozmów i wysyłania SMS-ów. Ma co prawda możliwość obsługi przesyłania danych, ale podstawowy projekt nie będzie korzystał z tej funkcjonalności. MAKERphone ma nauczyć pasjonatów podstaw elektroniki i programowania. Jeśli ktoś wgryzie się w Pythona, Arduino albo Scratch’a będzie mógł pisać na tę platformę także proste gry.

Kampania kickstarterowa tego projektu potrwa jeszcze do 22 listopada. Już dziś wiadomo, że Albert Gajšek zebrał 55 352 z zakładanych 15 000 dolarów. Tym samym projekt został ufundowany i w marcu 2019 roku DIY telefony powinny trafić do majsterkowiczów. | CHIP

0
Źródło: Kickstarter
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.