Microsoft dzieli się patentami

O tej decyzji poinformował wiceprezes Erich Andersen we wpisie na firmowym blogu: Miło mi poinformować, że Microsoft dołącza do Open Invention Network (“OIN”), społeczności zajmującej się ochroną Linuksa i innych programów open source przed ryzykiem patentowym. I dodał: Wiemy, że decyzja Microsoftu o dołączeniu do OIN może wydać się zaskakująca. Nie jest tajemnicą, że w przeszłości dochodziło do sporów między Microsoftem a społecznością open source dotyczących kwestii patentów. Mamy jednak nadzieję, że decyzja ta zostanie odebrana jako kolejny logiczny krok dla firmy, która słucha klientów i deweloperów i jest mocno zaangażowana w Linuksa i inne programy open source.
Microsoft dzieli się patentami

Firma nigdy nie była postrzegana jako przyjazna idei open source. Dlatego, gdy przejęła platformę GitHub nastąpił gwałtowny odpływ programistów z niej korzystających. Okazało się jednak, że w zeszłym roku 1300 programistów Microsoft może publikowało kod na platformie, przyczyniając się do rozwoju wolnego oprogramowania. Już wcześniej takie projekty jak .NET Core, TypeScript, VS Code czy Powershell powstawały jako open source. Microsoft uznał, że lepiej jest skorzystać z inteligencji niezależnych programistów niż z nimi walczyć.

[banner slot=”text”]

OIN liczy obecnie ponad 2 650 członków. OIN licencjonuje patenty Linuksa między firmami członkowskimi na zasadach wolnych od opłat licencyjnych. Licencje na patenty będące własnością OIN są udzialane bezpłatnie każdemu twórcy, który zgadza się nie naruszać interesów społeczności open-source.