Miniaturowa płyta z wbudowanym Ryzenem

Rynek komputerów osobistych składa się nie tylko z typowych desktopów i laptopów, ale także licznych maszyn służących np. w instytucjach i firmach, gdzie liczy się oszczędność miejsca, schludna forma i niewielki pobór prądu przez pojedynczy komputer. Firma iBase, producent płyt głównych i tzw. “systemów wbudowanych”, czyli niewielkich komputerów do wyspecjalizowanych zadań, wprowadziła na rynek swoją nową płytę główną MI988. Na jej pokładzie, w zależności od wersji, znajdziemy różne procesory z rodziny AMD Ryzen Embedded V1000 APU.
Miniaturowa płyta z wbudowanym Ryzenem

Mierząca 170 x 170 mm iBase MI988 to płyta Mini-ITX zbudowana, niczym dawne płyty główne, na zielonej PCB. Układ AMD Ryzen V1000 jest osadzony na środku płyty głównej. To oczywiście APU, łączący procesor w architekturze Zen z układem graficznym Radeon Vega. Cała rodzina procesorów Ryzen V1000 jest produkowana w procesie technologicznym FinFET 14nm. iBase oferuje obecnie MI988 w trzech różnych konfiguracjach.

Niewielka płyta główna znajdzie zastosowanie w małych komputerach np. dla stanowisk obsługi klienta czy w urządzeniach medycznych (fot. iBase)

Pierwsza opcja składa się z czterordzeniowego, ośmiowątkowego procesora AMD Ryzen Embedded V1807B, taktowanego 3,35 GHz (boost 3,8 GHz). Model ten wykorzystuje GPU Radeon Vega 11 z 11 jednostkami obliczeniowymi pracującymi z częstotliwością 1300 MHz.

Druga opcja obejmuje AMD Ryzen Embedded V1756B, który jest również czterordzeniową jednostką z obsługą ośmiu wątków. Procesor V1756B działa z zegarem podstawowym 3,25 GHz i jest w stanie przyspieszyć do 3,6 GHz. Ten model wykorzystuje grafikę Radeon Vega 8 składającą się z ośmiu jednostek obliczeniowych taktowanych 1100 MHz.

Najtańszą wersją jest konfiguracja z dwurdzeniowym czterordzeniowym procesorem AMD Ryzen Embedded V1202B, który pracuje z bazowym zegarem 2 GHz (boost 3,6 GHz). V1202B wykorzystuje grafikę Radeon Vega 3 posiadającą trzy jednostki obliczeniowe pracujące z częstotliwością 1 100 MHz.

Bez względu na wersję nowa płyta iBase posiada dwa gniazda pamięci DDR4 SO-DIMM. iBase MI988 może obsłużyć do 32 GB pamięci RAM, nawet z korekcją błędów ECC, co jest odrobinę nietypowe dla tego formatu urządzeń. Płyta główna ma również gniazdo M.2 2230 SSD NVMe i dwa porty SATA III dla tradycyjnych dysków twardych i SSD. Możliwość rozbudowy jest bardzo ograniczona dzięki jednemu slotowi PCIe x8. Jeśli chodzi o zasilanie to iBase MI988 wykorzystuje jedynie pojedyncze 4-pinowe złącze zasilania.

Wyposażenie w porty nie jest złe jeśli weźmiemy pod uwagę format urządzenia. Złącza video w iBase MI988 to jedno HDMI 2.0a, jedno wyjście DisplayPort 1.4 i moduł Embedded DisplayPort (eDP) lub 24-bitowy, dwukanałowy, niskonapięciowy port sygnalizacji różnicowej (LVDS). Pozostałe złącza na tylnym panelu płyty głównej świadczą o przeznaczeniu tego modelu. Znajdziemy tam: cztery porty szeregowe COM (RS232), dwa porty USB 3.1 Gen 2, dwa porty USB 3.1 Gen 1, dwa porty GbE pochodzące od karty sieciowej I211-AT Ethernet firmy Intel i trzy gniazda 3,5 mm mini-jack. Cena płyty nie została jeszcze podana, ale na stronie internetowej producenta można prosić o wycenę, co prawdopodobnie oznacza, że cena różni się w zależności od liczby zamawianych sztuk. | CHIP