Nowe, mobilne Radeony

Nowe układy graficzne AMD to Radeon Pro Vega 20 i Radeon Pro Vega 16. Najpierw trafią do laptopów Apple MacBook Pro. AMD zapewnia, że wydajność nowych GPU pozwoli na zastosowania profesjonalne, ale także gamingowe. Na te GPU przyszło nam czekać dość długo. Kalifornijska firma zapowiedziała je bowiem jeszcze podczas styczniowych targów CES 2018. Chociaż nie posłużono się wówczas ich nazwami, to można domniemywać iż są to te same układy graficzne choćby po zastosowaniu pojedynczego stosu pamięci HBM2.
Nowe, mobilne Radeony

AMD nie ujawniło jeszcze dokładnych specyfikacji Radeona Pro Vega 20 i Radeona Pro Vega 16, ale niemało można wyczytać z ich nazw. W modelu Radeon Pro Vega 20 znajdzie się zapewne 20 CU (czyli 1280 procesorów strumieniowych), a w modelu Radeon Pro Vega 16 będzie ich oczywiście 16, co skutkować będzie liczbą 1024 procesorów strumieniowych. Oba układy będą współpracowały z pamięcią typu HBM2. Niestety nie jest znana jej pojemność ani częstotliwość. Mało prawdopodobne jednak by w przypadku Radeona Pro Vega 20 miało to być mniej niż 4 GB. W modelu słabszym możliwe jest, że AMD pokusi się o zmniejszenie ilości pamięci, by obniżyć koszt samej karty i niejako pomóc w dokonaniu wyboru droższego układu większości użytkownikom.

W pierwszej kolejności nowe karty zagoszczą we wspomnianych MacBookach Pro, jeszcze w listopadzie. Nie wiadomo na tę chwilę jak będzie z dostępnością kart dla innych producentów. | CHIP