Nowe pamięci masowe Samsunga wróżą zmierzch dysków magnetycznych

Samsung ujawnił kilka ważnych informacji na temat swoich nowych pamięci i bazujących na nich nośników podczas Samsung Tech Day. Koreański producent przez długi czas nadawał ton rozwojowi nośników SSD. Chociaż ostatnio prym wiedli współpracującym ze sobą Intel i Micron, którzy wspólnie stworzyli nośniki QLC. Koreańczycy jednak wyraźnie chcą pozostać w awangardzie rozwoju nośników SSD. Na zorganizowanym w kalifornijskim San Jose wydarzeniu, Samsung zapowiedział 96-warstwowe TLC oraz własne QLC.
Nowe pamięci masowe Samsunga wróżą zmierzch dysków magnetycznych

Wygląda na to, że pamięci typu MLC, ogólnie rzecz biorąc lepsze (bardziej wytrzymałe) od TLC, zaczną powoli znikać. A wszystko za sprawą postępu tej drugiej technologii, silnie rozwijanej właśnie przez Samsunga. Wydajność aktualnych TLC już nie ustępuje kościom MLC. Jeśli zaś chodzi o zapowiedziane dziś pamięci TLC, powinny one być jeszcze szybsze. Aktualnie korzystamy z 64-warstwowych pamięci Samsung V-NAND. Ich piąta już odsłona powinna mieć 96 warstw, a tym samym wyraźnie wzrośnie upakowanie danych. Więcej warstw powinno przełożyć się także na niższe koszty produkcji pojemnych modułów. W praktyce zaś: dalsze obniżanie cen pamięci SSD.

Nowe pamięci SSD Samsunga (fot. tomshardware)

Samsung zapowiedział dyski PM981a (dla producentów OEM) oraz 970 EVO Plus (przeznaczony na rynek konsumencki), pojawią się w wersjach od 250 GB do 2 TB. Obydwa wykorzystują 96-warstwowe moduły.

Nowy dysk SSD Samsunga stworzony w oparciu o nowe kości pamięci (fot. tomshardware)

Koreański producent zapowiedział także model PM1733 korzystający z interfejsu… PCIe 4.0. Co prawda PCIe 4.0 jeszcze nie jest dostępny na rynku, ale nośnik jest przystosowany do tej szybszej magistrali (przepustowość wyraźnie wyższa niż w 3.0). Samsung chwali się, że dysk osiąga odczyt na poziomie 8 GB/s. Poprzednik, PM1723a był w stanie wydusić “ledwie” 3.5 GB/s. Na konferencji południowokoreański producent wspomniał też o dyskach QLC. Na chwilę obecną znamy ich nazwy: BM1733, BM9A3 i BM991.

[banner slot=”text”]

Samsung zapowiedział też, że rozwija same moduły QLC. Swoje dotychczasowe, pojemne, ale mające pewne problemy, kości QLC 1 Tb zastąpi szybszymi, ale mniej pojemnymi 512 Gb. Korzystające z nich nośniki na rynek konsumencki, 2,5-calowy dysk SATA 860 QVO, a także 980 QVO (nośnik w standardzie M.2 NVMe) trafią na sklepowe półki już wkrótce. Daty premiery, ani cen jeszcze nie poznaliśmy. | CHIP

Więcej:pamięci