Nowe pamięci masowe Samsunga wróżą zmierzch dysków magnetycznych

Szybsze i bardziej pojemne dyski SSD już niedługo.

Samsung ujawnił kilka ważnych informacji na temat swoich nowych pamięci i bazujących na nich nośników podczas Samsung Tech Day. Koreański producent przez długi czas nadawał ton rozwojowi nośników SSD. Chociaż ostatnio prym wiedli współpracującym ze sobą Intel i Micron, którzy wspólnie stworzyli nośniki QLC. Koreańczycy jednak wyraźnie chcą pozostać w awangardzie rozwoju nośników SSD. Na zorganizowanym w kalifornijskim San Jose wydarzeniu, Samsung zapowiedział 96-warstwowe TLC oraz własne QLC.

Wygląda na to, że pamięci typu MLC, ogólnie rzecz biorąc lepsze (bardziej wytrzymałe) od TLC, zaczną powoli znikać. A wszystko za sprawą postępu tej drugiej technologii, silnie rozwijanej właśnie przez Samsunga. Wydajność aktualnych TLC już nie ustępuje kościom MLC. Jeśli zaś chodzi o zapowiedziane dziś pamięci TLC, powinny one być jeszcze szybsze. Aktualnie korzystamy z 64-warstwowych pamięci Samsung V-NAND. Ich piąta już odsłona powinna mieć 96 warstw, a tym samym wyraźnie wzrośnie upakowanie danych. Więcej warstw powinno przełożyć się także na niższe koszty produkcji pojemnych modułów. W praktyce zaś: dalsze obniżanie cen pamięci SSD.

Nowe pamięci SSD Samsunga (fot. tomshardware)

Samsung zapowiedział dyski PM981a (dla producentów OEM) oraz 970 EVO Plus (przeznaczony na rynek konsumencki), pojawią się w wersjach od 250 GB do 2 TB. Obydwa wykorzystują 96-warstwowe moduły.

Nowy dysk SSD Samsunga stworzony w oparciu o nowe kości pamięci (fot. tomshardware)

Koreański producent zapowiedział także model PM1733 korzystający z interfejsu… PCIe 4.0. Co prawda PCIe 4.0 jeszcze nie jest dostępny na rynku, ale nośnik jest przystosowany do tej szybszej magistrali (przepustowość wyraźnie wyższa niż w 3.0). Samsung chwali się, że dysk osiąga odczyt na poziomie 8 GB/s. Poprzednik, PM1723a był w stanie wydusić „ledwie” 3.5 GB/s. Na konferencji południowokoreański producent wspomniał też o dyskach QLC. Na chwilę obecną znamy ich nazwy: BM1733, BM9A3 i BM991.

Samsung zapowiedział też, że rozwija same moduły QLC. Swoje dotychczasowe, pojemne, ale mające pewne problemy, kości QLC 1 Tb zastąpi szybszymi, ale mniej pojemnymi 512 Gb. Korzystające z nich nośniki na rynek konsumencki, 2,5-calowy dysk SATA 860 QVO, a także 980 QVO (nośnik w standardzie M.2 NVMe) trafią na sklepowe półki już wkrótce. Daty premiery, ani cen jeszcze nie poznaliśmy. | CHIP