Nowy SoC MediaTek Helio P70

MediaTek wkrótce, prawdopodobnie jeszcze jesienią, pokaże nowy SoC, którego specyfikację znamy już teraz. Helio P70, bo tak nazywa się wspomniana jednostka, to następca popularnego Helio P60. Układ został wykonany w 12-nanometrowej litografii, więc w porównaniu np. z nowymi procesorami Samsunga czy Qualcommu jest odrobinę przestarzały. Konstrukcja ogólna to także nic nadzwyczajnego: osiem rdzeni podzielonych na dwa bloki: cztery rdzenie Cortex-A73 i cztery rdzenie Cortex-A53. Za grafikę odpowiada dobrze znany układ Mali-G72. Nie podano jeszcze częstotliwości.
Nowy SoC MediaTek Helio P70

Na tę chwilę brzmi bardzo podobnie do Helio P60? Owszem, ale P70 otrzymał jedno, ważne usprawnienie: moduł NPU (Neural Processing Unit), który zajmie się obliczeniami związanymi z działaniami sztucznej inteligencji. Jednostkę służącą do podobnego celu miał już wprawdzie SoC P60, ale wówczas była to jednostka nie w pełni wyspecjalizowana, którą MediaTek nazwał APU (AI Processing Unit). Nowy moduł NPU ma zaoferować znacznie większą moc obliczeniową dzięki specjalizacji.

Nowy układ MediaTek trafi do telefonów z tzw. średniej półki. Firma już w zeszłym roku ogłosiła, że nie zamierza ścigać się w segmencie high-end i skupi się na niższych sektorach rynku. Jak dotąd dotrzymuje słowa. (fot. MediaTek)

Chociaż z pewnością nie przełomowy, Helio P70 ma dość ważną rolę do spełnienia. Będzie to kolejny np. obok Snapdragona 710 procesor dla segmentu średniego, wyposażony w jednostkę wspomagającą SI. Tym samym popularyzacja stosowania rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji zyskała kolejnego sojusznika. Trudno bowiem oczekiwać, że cały rozwój wezmą na siebie wyłącznie rozwiązania flagowe. Popularność średniego segmentu smartfonów, teraz coraz częściej przygotowanych do działania z SI, może być dobrą motywacją do wytwarzania oprogramowania korzystającego z podobnych udogodnień. | CHIP