Nowy Xeon i procesory Intel Core-X

Większość użytkowników na świecie nie potrzebuje ekstremalnej wydajności, jaką niesie ze sobą platforma HEDT (High-End Desktop). Najmocniejsze jednostki mainstreamowe (chociaż także te nieco niższe) zapewniają dostatecznie dużo wydajności, by sprostać oczekiwaniom znacznej części użytkowników. Jednakże istnieją zastosowania, w których nawet potężne CPU – takie jak nowy Core i9-9900K – mogą okazać się zbyt mało wydajne. Stąd obecność platformy HEDT i jej stały rozwój. Zobaczyliśmy aż siedem nowych procesorów dla LGA2066, oraz nowego Xeona W-3175X dla LGA3647.
Nowy Xeon i procesory Intel Core-X

Core-X – dla wymagających

Procesory, które pokazano na Manhattanie to sześć modeli Core i9 oraz jeden model Core i7. Dobrze, że Intel nie wrzucił do tej elitarnej paczki Core i5, co miało miejsce nie tak dawno temu. Wśród nowych jednostek każda jest naprawdę złożoną konstrukcją. Dość powiedzieć, że najsłabsze z nowości mogą stawać w szranki z najmocniejszym mainstreamowym CPU pokazanym przez Intela.

Procesory Intel Core-X 9 gen. to nowe jednostki, ale bazujące na architekturze SkyLake-X (fot. Krzysztof Bogacki)

Uwagę zwracają szczególnie wyższe częstotliwości niż w przypadku poprzedników. Nie dotyczy to tylko zegarów w trybie Turbo, ale także, a może nawet przede wszystkim, taktowania bazowego. Podobnie jak nowe procesory Core generacji 9 dla LGA1151, także nowe jednostki HEDT mają lutowany IHS, co zapewne jest jedną ze zmian, które umożliwiły podbicie częstotliwości. Co istotne – są to układy kompatybilne z chipsetem X299, więc wymiana płyty głównej nie będzie konieczna.

Nowe procesory dla platformy HEDT są określane jako zbudowane z myślą o twórcach cyfrowych treści (fot. Krzysztof Bogacki)

Parametry topowych procesorów HEDT są imponujące. Core i9-9980XE ma aż 18 rdzeni, 24,75 MB pamięci cache i może pracować z częstotliwością 4,5 GHz (Turbo). Intelowi udało się przy tym zachować niższe TDP niż w przypadku konkurencyjnych Threadripperów. 165 W to nadal sporo i nowe CPU z pewnością będą wymagały potężnych układów chłodzenia. Podane ceny nie są niskie, zaczynają się na poziomie 589 dolarów za Core i7-9800X, kończą się na 1979 dolarów za Core i9-9980XE. To odpowiednio 2179 i 7320 złotych. Dla przypomnienia – to ceny netto (jak większość podawanych cen w USA).

Nowy Xeon

“Więcej wydajności? Proszę bardzo” zdaje się mówić Intel. Nowy Xeon W-3175X zawstydzi nawet najwydajniejsze procesory segmentu HEDT, zapewne nieraz z nimi konkurując. Premiera tego CPU nie jest może ciekawa z perspektywy normalnego użytkownika, ale dla najbardziej wymagających może być najciekawszą spośród zaprezentowanych w Nowym Jorku nowości.

David Hearn z Tangent Animation opowiadał jak wygląda praca przy tworzeniu animacji 3D dla takich gigantów jak Netflix (fot. Krzysztof Bogacki)

Intel Xeon W-3175X jest jednostką 28-rdzeniową/56-wątkową. Już samo to brzmi imponująco. Bazowa częstotliwość CPU to 3,1 GHz, a kiedy trzeba przechodzi w tryb Turbo i przyspiesza do 4,3 GHz.

Szczegóły najnowszego Xeona Intela (graf. Intel)

Pamięć cache nowego Xeona ma pojemność 38,5 MB. Nowy układ ma 68 linii PCIe i 6-kanałowy kontroler pamięci RAM, oczywiście z obsługą ECC. Xeon W-3175X korzysta z podstawki LGA3647. Niestety, Intel nie podał ceny tego CPU, ale możemy być pewni, że nie będzie tani. | CHIP