NVIDIA wprowadza kolejną odmianę GeForce GTX 1060

Dotychczas GeForce GTX 1060 funkcjonował w dwóch wersjach (oraz trzeciej, 5 GB, która na polski rynek chyba nawet nie trafiła). Pierwsza, tańsza, ma 3 GB pamięci GDDR5, a jej GPU składa się z 1152 rdzeni CUDA, podczas gdy wersja o dwukrotnie bardziej pojemnej pamięci dysponuje GPU zbudowanym z 1280 rdzeni CUDA. Ponieważ obie karty nazywają się tak samo, wywoływało to nieraz nieścisłości w podawaniu wyników wydajności GTX-ów 1060. Wygląda na to, że będzie jeszcze nieco bardziej skomplikowanie. Najnowsza odsłona GeForce’a GTX 1060 będzie z pewnością najszybsza spośród kart noszących tę nazwę.
NVIDIA wprowadza kolejną odmianę GeForce GTX 1060

Nowy GeForce GTX 1060 ma 6 GB pamięci typu GDDR5X, znanej z droższych kart NVIDII. Reszta specyfikacji pozostaje taka sama jak w modelu 6-gigabajtowym. Chociaż zmiana nie wydaje się wielka, wzrost szybkości pamięci z 9 do 10 Gbps może skutkować wyraźnie lepszym radzeniem sobie w grach o szczególnie ciężkich teksturach.

Nowa karta nie jest może potężną zmianą, ale usprawnienie pamięci może pomóc przegonić RX590 (fot. NVIDIA)

Pojawienie się nowej karta może dziwić, zwłaszcza, że przed chwilą powitaliśmy kolejną generację kart graficznych NVIDII. Wiele wskazuje jednak na to, że segment kart ze średniej półki cenowej na swoje nowości będzie czekał wyraźnie dłużej niż high-end. Świadczy o tym zarówno brak oficjalnej zapowiedzi kart tego segmentu z rodziny Turing, jak i dyskretne pojawienie się nowej odmiany GTX 1060. | CHIP