Podrabiane GTX’y i jak ich uniknąć

Chociaż sprawa pojawiała się już wcześniej, ostatnio mamy do czynienia z prawdziwym wysypem fałszywych kart. Najczęściej podrabiane są GTX’y 1060, ale nie brak także fałszywych GTX 1050 czy GTX 1050Ti. W tej chwili znalezienie tych kart nie stanowi większego problemu, ale przykładowych ofert linkować nie będziemy. Łatwo je rozpoznać, zwykle kosztują znacznie mniej niż przyjęło się płacić za odpowiedni GPU.
Podrabiane GTX’y i jak ich uniknąć

Zorientowanie się w oszustwie nie jest wcale takie proste. Karty są wykrywane np. jako GTX 1060 6GB, bo oszuści podmienili identyfikator GPU wraz z całym V-BIOS. Fałszywe wersje kart graficznych Nvidii są obecnie oferowane w serwisie eBay po dość niskich cenach (która sama z siebie powinna być pewnym ostrzeżeniem, że coś jest nie tak). Chyba nikogo nie zdziwi, że karty te pochodzą głównie z “Państwa Środka”. Chińscy handlowcy sprzedają w ten sposób stare układy graficzne Fermi jako Pascale.

Po otrzymaniu towaru i otwarciu pudełka, pierwsze oznaki fałszerstwa objawiają się w oczywisty dla obeznanych w temacie osób: karty te posiadają wyjście VGA (D-Sub), podczas gdy w oficjalnej specyfikacji GTX 1060 złącza analogowego już po prostu nie ma. Ten fakt powinno podpowiedzieć, że karta nie jest tym, co sugeruje naklejka. Jak się okazuje, są to tak naprawdę karty GTX 450. Oszuści zmodyfikowali firmware tak, aby raportował nazwę GTX 1060.

Te karty były sprzedawane jako GTX 1060. Oczywiście nimi nie są (fot. Guru3D)

Inną wskazówką jest to, że wersja BIOSu to 70.26.33.00, która jest mocno przestarzała. Trzecia podpowiedź, GPU ma tylko 192 jednostek cieniowania; GTX 1060 ma co najmniej 1 152 proce shaderów. Wydajność kart jest rozczarowująca, co nie powinno dziwić. Narzędzie diagnostyczne GPU-Z zostało ostatnio zaktualizowane by wykrywać niewłaściwe karty.

GPU-Z zwróci taki znacznik na podrabianych kartach (fot. TechPowerUp)

Pod koniec lipca tego roku serwis Guru3D zakupił na eBay osiem kart graficznych, opisanych jako Nvidia GeForce GTX 1060. Każdy z modeli oferowany był przez chińskich sprzedawców po niezwykle niskich cenach (w zakresie od 54 do 80 euro za kartę z pamięcią 3 GB, podczas gdy normalna cena to około 200 euro). Wszystkie osiem było “przemalowanymi” GTX’ami 450. | CHIP