Qualcomm Snapdragon 8180 – SoC nie dla telefonów

Snapdragon 8180 to chip, który Qualcomm rozwija szczególnie z myślą o środowisku Windows 10 na notebookach. Nowy SoC ma zapewniać większą wydajność niż wcześniej sądzono. Dla niewtajemniczonych jest to ośmiordzeniowy, 7-nanometrowy układ FinFET, który może wymagać aktywnego chłodzenia, ponieważ prawdopodobnie będzie miał bardzo wysokie (jak na ARM), bo aż 15-watowe TDP.
Qualcomm Snapdragon 8180 – SoC nie dla telefonów

Oznacza to, że będzie najprawdopodobniej konkurować z procesorami Intel serii U, które można znaleźć w wielu ultrabookach. Konkurencja jest więc silna, zwłaszcza jeśli chodzi o generację 8, bo są to jednostki czterordzeniowe, oferujące naprawdę dobrą wydajność przy rozsądnym TDP. Według najnowszych przecieków, Snapdragon 8180 lub SDM1000, jak jest nazywany wewnętrznie, ma osiągać prędkość zegara do 3,0 GHz. Oprócz czterech rdzeni Kryo Gold, które osiągają wspomniane 3,0 GHz, ma także cztery rdzenie Kryo Silver taktowane 1,8 GHz. Oczekuje się, że gotowy produkt wypracuje znacznie wyższe częstotliwości taktowania dzięki dodaniu aktywnego systemu chłodzenia. Podobnie jak Snapdragon 8150, Snapdragon 8180 będzie najprawdopodobniej oparty na architekturach ARM Cortex-A55 i Cortex-A76.

Dotychczasowe Snapdragony miały zrewolucjonizować rynek lekkich laptopów. Miały. Wydajność im na to nie pozwoliła. (fot. Qualcomm)

Układ będzie miał procesor graficzny Qualcomm Adreno 680, ale poza nazwą nie ma żadnych informacji o zintegrowanej jednostce graficznej. W SoC znajdzie się także układ NPU, który na razie nazywa się “NPU-130”. Przeznaczony jest oczywiście do zadań związanych z sztuczną inteligencją. Snapdragon 8180 obsłuży także szybszy standard pamięci LPDDR4X RAM z zegarem 2133 MHz. Poprzednicy tj. Snapdragon 845 i Snapdragon 850 są w stanie obsłużyć RAM o częstotliwości 1866 MHz. Snapdragon 8180 jest także fizycznie większy niż poprzedni jednostki. Jest on zbudowany w formacie, który Qualcomm nazywa FCBGA1448B.

Chociaż laptop ASUS o nazwie kodowej Primus będzie prawdopodobnie pierwszym urządzeniem napędzanym nowym Snapdragonem 8180, chip nie będzie formalnie prezentowany aż do początku grudnia. Oznacza to, że nie zobaczymy żadnych urządzeń popartych nowym SoC do 2019 roku. Pomimo wielu niewiadomych dobrze jest wiedzieć, że Qualcomm kontynuuje walkę o laptopy. | CHIP