Sans Forgetica – czcionka, dzięki której zapamiętasz więcej

Na pewno nie raz widzieliście iluzję optyczną, w której tekst pozbawiony części liter lub z poprzestawianymi literami wciąż jest czytelny w odbiorze. Dzieje się tak dlatego, że ludzki mózg nie identyfikuje każdej litery z osobna, ale całe słowa. Co więcej, według eksperymentów naukowców z RMIT University, większy wysiłek w analizowaniu treści zwiększa szansę na zapamiętanie tekstu. Autorzy badania zaprojektowali font, pochylony pod zdecydowanie innym kątem niż wszystkie inne, w którym poszczególne litery mają usunięte fragmenty. Tym samym wykorzystujący ją tekst jest “dziwny” dla naszego mózgu i zmusza go do większej pracy, ale równocześnie nie jest zbyt trudny do odczytania.
sans forgetica
sans forgetica

Nawet z wybrakowanymi literami tekst jest wciąż czytelny. 

Naukowcy z RMIT University projektując Sans Forgeticę oparli się na wnioskach Daniela Oppenheimera z Princeton University z 2011 roku. Przeprowadził on szereg testów wykazujących, że kształt i rodzaj użytego w tekście kroju pisma ma wpływ na przyswajanie informacji. Część uczniów z liceum w Ohio korzystała z materiałów wykorzystujących niebanalne fonty, takie jak Comic Sans, Monotype Corsivia czy Hattenshweiler zamiast tradycyjnego Ariala. Po kilku tygodniach okazało się, że we wszystkich przedmiotach, z wyjątkiem chemii, uczniowie radzili sobie lepiej z rozwiązywaniem zadań od pozostałych studentów, którzy przygotowywali się do testów z materiałów wykorzystujących proste i znane kroje pisma.

Sans Forgeticę można pobrać bezpłatnie w formacie OTF lub jako rozszerzenie do przeglądarki Chrome. Naukowcy podkreślają, że nie należy z nią przesadzać – lepiej nie używać jej do całych książek czy obszernych artykułów, a jedynie do notatek czy fragmentów tekstu, który chcemy zapamiętać. W przeciwnym wypadku mózg czytelnika za bardzo się do niej przyzwyczai. | CHIP