Spotify istnieje już 10 lat

Minęło dokładnie 10 lat od uruchomienia Spotify. Szwedzka firma została stworzona jako alternatywa dla piractwa. W założeniu ułatwiająca legalne i tanie słuchanie muzyki, a jednocześnie dbająca o interesy twórców.
Spotify jest najpopularniejszym online’owym odtwarzaczem muzycznym (fot. Spotify)

Spotify jest najpopularniejszym online’owym odtwarzaczem muzycznym (fot. Spotify)

Obecnie serwisu używa 180 milionów użytkowników miesięcznie, w 65 krajach. Od uruchomienia usługi do 31 sierpnia 2018r. Spotify wypłaciło twórcom ponad 10 miliardów euro z tytułu praw autorskich. Co do tantiem, czyli dbania o wspomniane interesy twórców, to ich zachwyt bywa umiarkowany. Serwis płaci jedynie 0,0038 dolara za odsłuchanie jednego utworu. Siłą tego serwisu jest jednak olbrzymi zasięg, w grę wchodzi więc kwestia skali. Zasoby Spotify to obecnie ponad 40 milionów utworów i podcastów oraz ponad 3 miliardy playlist stworzonych przez użytkowników.
Z danych gromadzonych przez Spotify od 2008 roku wynika także, że przez tych ostatnich 10 lat tzw. różnorodność słuchania, czyli średnia liczba artystów słuchanych przez użytkowników miesięcznie, wzrastała średnio o 8% każdego roku. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat, wskaźnik ten wzrósł aż o 40% procent, dzięki spersonalizowanym playlistom oraz tym tworzonych przez Spotify. Oznacza to, że użytkownicy regularnie słuchają większej liczby artystów.

Z okazji swoich urodzin Spotify stworzyło listy najczęściej odtwarzanych artystów i piosenek oraz najważniejszych wydarzeń i osiągnięć ostatnich dziesięciu lat.