Spotify jest najpopularniejszym online'owym odtwarzaczem muzycznym (fot. Spotify)

Spotify istnieje już 10 lat

Serwis przygotował urodzinowe podsumowanie.

Minęło dokładnie 10 lat od uruchomienia Spotify. Szwedzka firma została stworzona jako alternatywa dla piractwa. W założeniu ułatwiająca legalne i tanie słuchanie muzyki, a jednocześnie dbająca o interesy twórców.

Obecnie serwisu używa 180 milionów użytkowników miesięcznie, w 65 krajach. Od uruchomienia usługi do 31 sierpnia 2018r. Spotify wypłaciło twórcom ponad 10 miliardów euro z tytułu praw autorskich. Co do tantiem, czyli dbania o wspomniane interesy twórców, to ich zachwyt bywa umiarkowany. Serwis płaci jedynie 0,0038 dolara za odsłuchanie jednego utworu. Siłą tego serwisu jest jednak olbrzymi zasięg, w grę wchodzi więc kwestia skali. Zasoby Spotify to obecnie ponad 40 milionów utworów i podcastów oraz ponad 3 miliardy playlist stworzonych przez użytkowników.
Z danych gromadzonych przez Spotify od 2008 roku wynika także, że przez tych ostatnich 10 lat tzw. różnorodność słuchania, czyli średnia liczba artystów słuchanych przez użytkowników miesięcznie, wzrastała średnio o 8% każdego roku. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat, wskaźnik ten wzrósł aż o 40% procent, dzięki spersonalizowanym playlistom oraz tym tworzonych przez Spotify. Oznacza to, że użytkownicy regularnie słuchają większej liczby artystów.

Z okazji swoich urodzin Spotify stworzyło listy najczęściej odtwarzanych artystów i piosenek oraz najważniejszych wydarzeń i osiągnięć ostatnich dziesięciu lat.