TEST: MEFA 18, czyli drukowanie w plenerze

Solidna konstrukcja, wodoodporność oraz pojemny akumulator zapewnią komfort pracy z drukarką w praktycznie każdych warunkach. Zastosowany w niej mechanizm pozwala na szybki wydruk na materiałach o szerokości do 104 mm z rozdzielczością 8 punktów na mm. Komu przyda się taka drukarka?
TEST: MEFA 18, czyli drukowanie w plenerze

Mefa-18 – polskiej produkcji prosta w obsłudze drukarka do zadań specjalnych, np. do druku recept i skierowań przez lekarzy pracujących w terenie.

Przede wszystkim osobom potrzebującym szybko nieskomplikowanych wydruków i pracujących w terenie. W tym konkretnym przypadku niewielka polska firma MEFA skupiła się na dostosowaniu drukarki dla lekarzy. Przepisy, które wchodzą w życie 1 stycznia 2019 roku wymuszają bowiem na nich prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). W przypadku przyjmowania pacjentów w gabinecie można zastosować różne rozwiązania. Problemem może natomiast okazać się wydrukowanie recepty podczas wizyty u pacjenta. Producent we współpracy z twórcami oprogramowania przygotował rozwiązanie tego problemu. MEFA-18 w wersji ESCULAP przy zastosowaniu odpowiedniego programu zapewni możliwość wydruku dokumentów medycznych, w tym również recept i skierowań. Oprogramowanie pozwoli na prowadzenie dokumentacji medycznej również poza gabinetem. Małe rozmiary i waga drukarki pozwolą na zmieszczenie jej w torbie lekarskiej. Dzięki takiemu zestawowi lekarz całą dokumentację pacjentów prowadzi elektronicznie, a jednocześnie od razu, podczas wizyty domowej, może wystawić receptę czy skierowanie.

MEFA-18 to drukarka termiczna liniowa. Wydruk wymaga papieru, który pod wpływem podgrzania zmienia barwę. Druk tego typu jest monochromatyczny. Ekstremalnie prosta konstrukcja drukarki powoduje, że może ona pracować w wielu środowiskach. Zdecydowanie radzi sobie w terenie. Nie straszne są jej deszcz, mgła, strumień wody, mróz czy upadek. To jest tak proste urządzenie, że w zasadzie nie ma się w nim co zepsuć. A przy okazji jego obudowa chroniona jest gumową osłoną. W kolorze w zasadzie dowolnym. W naszym teście była to obudowa żółta, ale lekarze często wybierają białą, a leśnicy zieloną. Czy gumowa osłona jest ładna? Kwestia gustu. Czy skuteczna – jak najbardziej. Przekonaliśmy się o tym podczas robienia zdjęć, gdy drukarka spadła z wysokości prawie półtora metra. I nic. Działa bez zastrzeżeń. Można rzec, że otrzepała się i ruszyła do roboty.

Praca w terenie

Testowany przez nas egzemplarz przystosowany został do pracy mobilnej. Wyposażony jest w akumulator i moduł Bluetooth, ale nie wszystkie wersje drukarek MEFA wyposażone są w te rozwiązania oraz odpinany pasek. Akumulator zapewnia wiele godzin pracy bez ładowania. W naszym przypadku raz naładowany akumulator wytrzymał praktycznie miesiąc testów, w trakcie których zużyliśmy ok. połowy rolki papieru. Jest to szczególnie ważne, gdy urządzenie używane jest w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do zasilenia, czyli w lesie, na parkingu, na placu budowy.

Konfiguracja parametrów pracy

Na froncie drukarki umieszczone zostały niewielki ekranik, trzy diody sygnalizacyjna i dwa przyciski, włącznik i przycisk wysuwający papier. Niestety, pozwalają one na konfigurację tylko niektórych parametrów, np. tych związanych z transmisją danych przez port szeregowy, ustawienie zestawu używanych znaków czy wybrany zestaw dostępnych kodów sterujących. Aby uzyskać dostęp do pozostałych parametrów, należy przełączyć drukarkę w odpowiedni tryb (włączenie drukarki z wciśniętym przyciskiem wysuwu papieru powoduje włączenie trybu specjalnego) i zmodyfikować plik tekstowy znajdujący się w pamięci drukarki. Ustawiając parametry drukarki należy zwrócić uwagę na diodę sygnalizacyjną, która miga na przemian kolorem białym i kolorem sygnalizującym wybrany tryb. W celu zmiany trybu należy nacisnąć krótko przycisk zasilania. W celu zatwierdzenia wyboru naciskamy krótko przycisk wysuwu papieru. W celu wyłączenia drukarki należy nacisnąć i dłużej przytrzymać przycisk zasilania.To zadanie może być trudne do wykonania dla niektórych użytkowników. To nieco archaiczne rozwiązanie. Na szczęście producent pomyślał o prostej instrukcji obsługi, którą znajdziecie tutaj. Pewnym pocieszeniem niech będzie fakt, że domyślne ustawienia będą odpowiednie dla większości posiadaczy MEFY.

Sposób sterowania bardziej zaawansowanymi ustawieniami, to słaba strona tej drukarki. Bez instrukcji byłoby trudno.

Po podłączeniu drukarka pracuje cicho i szybko. Wydrukowane kody kreskowe są czytelne i nasz redakcyjny skaner nie miał żadnych problemów z ich odczytaniem. System podajnika papieru pozwala na jego bardzo szybką wymianę. Nie jest potrzebne żadne przekładanie papieru. Wystarczy umieścić rolkę w kasecie i ją zamknąć. W przypadku, gdy rolka jest mniejszej szerokości niż standardowa, niezbędne może się okazać zastosowanie dostarczanego przez producenta ogranicznika papieru. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, by drukować etykiety samoprzylepne. Wystarczy po prostu wymienić rolkę papieru termicznego na rolkę etykiet. Warto dodać, że choć całość wygląda niepozornie, to klapka chroniąca papier jest bardzo szczelna.

Dla zastosowań mobilnych trudno sobie wyobrazić dodatkowy stojak na rolki papieru lub etykiet o znacznie większej długości. Jednak w zaciszu lekarskiego gabinetu możliwe jest użycie specjalnego podajnika papieru. Pozawala to na dłuższy czas pracy bez przerw na wymianę papieru.

Oprogramowanie zainstalowane w pamięci drukarki zawiera bogaty zestaw funkcji. Pozwalają one na bardzo precyzyjne sterowanie pracą samej drukarki oraz drukowanie kodów kreskowych na podstawie wysłanego ciągu znaków. To znaczne udogodnienie, ponieważ autorzy aplikacji nie muszą tworzyć obrazu kodu kreskowego, wystarczy, że określony zostanie typ kodu, a następnie wysłany zostanie do drukarki ciąg znaków.

Urządzenie obsługuje trzy interfejsy. USB oraz Bluetooth występują dość powszechnie. Rzadkością jest interfejs RS232C, który pozwoli podłączyć drukarkę do urządzeń, które posiadają tylko taki typ złącza. Wbrew pozorom jest on jeszcze w powszechnym użyciu, choć raczej w starszych komputerach.

Współpraca z systemem Windows i…

Konfiguracja sterowników w systemie Windows nie należy do najprostszych. Niestety nie zostaną one pobrane automatycznie. Co prawda po podłączeniu drukarki do komputera przez kabel USB zostaną pobrane sterowniki do pamięci zewnętrznej, która jest w nią wbudowana, ale na tym kończy się automatyzacja procesu. O klasycznym plug&play nie ma mowy. Sterowniki znajdują się w pamięci drukarki. Można je też pobrać ze strony producenta. Podczas instalacji drukarki należy podać ich lokalizację. I tu napotykamy spore utrudnienie. Sterowniki nie zostały bowiem podpisane cyfrowo. W systemach Windows 7 i starszych, zostaniemy o tym fakcie poinformowani, ale system pozwoli nam je zainstalować. Niestety w systemach nowszych niezbędna będzie zmiana ustawień, która umożliwi zainstalowanie sterowników bez podpisu. Systemy te domyślnie nie pozwalają na instalację sterowników bez podpisu. Przy Windows 8 lub Windows 10 konieczne jest wyłączenie wymuszenia podpisu elektronicznego. Po tej operacji drukarka będzie widoczna jako normalna drukarka w systemie. Można jej więc używać we wszystkich programach. Jeżeli komputer posiada moduł Bluetooth, możliwe jest korzystanie z drukarki bezprzewodowo za pomocą tego interfejsu. Na potrzeby aplikacji, które wymagają połączenia RS232C w systemie pojawia się również port COM, który tę komunikację umożliwi.

Oczywiście, drukowanie zdjęć nie jest podstawowym zadaniem tej drukarki. Jednak jak widać jakoś radzi sobie z tym zdaniem.

… Android

Niezbędne jest zainstalowanie aplikacji MEFA Printer Plugin, którą można pobrać ze sklepu Google Play. Można ją też bezpośrednio ze strony producenta lub zainstalować używając do tego kabla USB. I tym razem nie obędzie się bez zmiany ustawień. W ustawieniach telefonu należy włączyć opcję umożliwiającą instalowanie aplikacji pochodzących spoza sklepu Play. Po poprawnej instalacji wśród dostępnych drukarek pojawia się MEFA. Można z niej korzystać we wszystkich aplikacjach, które obsługują możliwość drukowania.

Parametry techniczne:

Metoda druku: druk termiczny, głowica liniowa 384 punkty grzejne
Rozdzielczość: 8 punktów / mm w poziomie i w pionie
Szerokość druku: 104 mm
Średnia prędkość druku: 75 mm/s
Mechanizm drukujący: SEIKO Instruments LTPV445-832
Warunki pracy: temp. pracy od -20 C do 50̊ C
Interfejs: szeregowy RS232C, USB i kompatybilny z Bluetooth
Kody kreskowe: Code 39, Codabar, Code 128, EAN 8, EAN 13, UPC/EAN13, Interleaved 2/5.
Kody dwuwymiarowe: QR, DataMatrix.
Akumulator: Li-Ion 6,4 Ah 7,2V
Wymiary; waga: 160 x 150 x 60 mm (w gumowej osłonie 164 x 154 x 62 mm);
827 g bez papieru
Cena netto: 890 zł (1250 zł z akumulatorem)

Więcej:strefa druku