Wirus blokuje konsole PS4

Wielu użytkowników serwisu Reddit informuje o problemach z PS4. Winowajcą jest wiadomość, którą otrzymują w mobilnej aplikacji PlayStation Messages (Android lub iOS). Wiadomość o treści np. „Juegas [?] [?] <3” w miejscu niemożliwych do zinterpretowania znaków (“[?]”) zawiera ukryte dane exploita. Nawet nie trzeba klikać w napis, już samo otrzymanie komunikatu ma siłę sprawczą. Złośliwy kod aktywuje się w momencie próby zinterpretowania zakodowanego tekstu, który w rzeczywistości jest wirusem blokującym konsolę.
ps4
ps4

Taka wiadomość blokuje PS4 (graf. Reddit)

Przywrócenie konsoli do życia wymaga powrotu do ustawień fabrycznych. Można też spróbować rekonstrukcji bazy danych w trybie Safe Mode. Według serwisu VG247, Sony wie o problemie i zamierza przygotować aktualizację systemu.

Żeby ustrzec się przed atakiem, należy zmienić ustawienia komunikatora w PlayStation Messages

Na razie sposobem na uchronienie się przed wirusem jest ograniczenie otrzymywania wiadomości tak, aby przychodziły tylko od znajomych. W aplikacji trzeba wejść w Ustawienia > Ustawienia prywatności > Informacje osobiste | Wiadomości. Tutaj z „Każdy” należy zmienić na „Tylko znajomi” lub „Nikt”. Najbezpieczniej jest zablokować na razie komunikator zupełnie. | CHIP