BlizzCon 2018: Korea kontra reszta świata

E-sportowe rozgrywki na BlizzConie można śledzić za darmo na Twitchu. Część także w języku polskim. Ceremonia otwarcia rozpocznie się w piątek, 2 listopada o 19:00 czasu polskiego. Transmisję zobaczycie na oficjalnym kanale Blizzarda na Twitchu, YouTube, Facebooku i Mixerze. Blizzard sprzedaje też wirtualne bilety, które dają dostęp do cyfrowej zawartości w grach, a także paneli dyskusyjnych. Podczas nich można “od kuchni” dowiedzieć się ciekawostek na temat rozwoju gier Blizzarda. Dla wielu osób, w tym najlepszych graczy na świecie, BlizzCon to jednak przede wszystkim zwieńczenie sezonu z walką o Mistrzostwo Świata w ulubionej grze.
BlizzCon 2018: Korea kontra reszta świata

O 19:00 ceremonia otwarcia tegorocznego BlizzConu, a po niej finały Mistrzostw Świata (graf. Blizzard Entertainment)

Serral czarnym koniem rozgrywek “StarCrafta II”

“StarCraft” to najstarsza gra e-sportowa stworzona przez Blizzard Entertainment. Od samego początku prym wiodą w niej gracze z Korei Południowej. Wszystkie dotychczasowe tytuły Mistrza Świata “StarCrafta II” przypadały Koreańczykom. W tym roku jednak czarnym koniem zawodów jest rewelacyjny Joona “Serral” Sotala. Fin w tym sezonie pokonuje wszystkich najlepszych zawodników koreańskiej ligi GSL, których zobaczymy także na BlizzConie podczas finałów World Championship Series. Niestety, jedyny polski zawodnik odpadł już z turnieju. Artur “Nerchio Bloch, który od niedawna reprezentuje barwy zespołu Iron Chain, nie wyszedł ze swojej grupy przez co nie zobaczymy go w fazie pucharowej rozgrywek tegorocznego WCS.

— Serral jest na pewno jednym z głównych faworytów — mówi w rozmowie z CHIp-em Artur Bloch. — Pamiętajmy jednak, że jest to dopiero jego drugi BlizzCon, co może na niego wpłynąć niekorzystnie. Może go pokonać brak doświadczenia. To jest trochę inny turniej niż wszystkie. Jednak gra bardzo solidnie w tym roku i być może uda mu się i tym razem. Chociaż uważam, że Serral gra w sposób, który obciąża ręce i zastanawiam się czy za rok będzie dalej w stanie rywalizować na najwyższym poziomie — dodaje Nerchio.

Rozgrywki WCS można oglądać po polsku na kanałach ESL i EMSC2.

Dignitas i Gen.G faworytami turnieju “Heroes of the Storm”

Ze swojej grupy odpadł tez polski zespół Leftovers. W finałach Heroes of the Storm Global Championship zobaczymy aż trzy zespoły złożona z zawodyników pochodzących z Korei Południowej. Mowa o ekipach Tempest, Miracle i Geng.G. W rozgrywkach bierze udział także chiński zespół The One. Nie bez szans jednak pozostają zachodnie drużyny. W ćwierćfinałach Amerykanie będą kibicowali zespołom Tempo Storm i HeroesHaerth. Natomiast Europejczycy liczą na Team Liquid i Dignitas. Ci ostatni wyszli ze swojej grupy jako jedyni nie tracąc jednej mapy. Tym samym wyrastają na faworytów rozgrywek na BlizzConie. A jest o co walczyć. Tegoroczni Mistrzowie Świata “Heroes of the Storm” otrzymają pół miliona dolarów do podziału.

— W finałach niemal na pewno zobaczymy Gen.G oraz Dignitas — mówi w rozmowie z CHIP-em Szymon Karashy Greloch, redaktor naczelny serwisu HotS24.pl. — Osobiście wierzę w tych drugich, chociaż oba zespoły teoretycznie mają równe szanse. Poza tym z zapartym tchem będę śledził poczynania amerykańskiego HeroesHearth. Ta drużyna ma wiele ciekawych asów w rękawie i czekam, aż wyciągną kolejną niecodzienną kompozycję. Granie bez healera nie dziwi już nas po fazie grupowej. Tylko co będzie dalej? Wikingowie? — ironizuje dziennikarz.

Finały HGC od piątku od 20:00 można śledzić po polsku na Twitchu.

Puchar narodów w “Overwatch” i “Hearthstone”

Blizzard zaproponował w tym roku inny model rozgrywek graczom “Overwatcha” i “Hearthstone”. Zamiast finałów rozgrywek ligowych, na scenie w Anaheim Convention zobaczymy najlepsze reprezentacje narodowe. Niestety, i tu zabraknie Polaków. Mimo to, ze względu na nietypowy charakter rozgrywek, możemy liczyć na emocje do samego końca. W Overwatch World Cup zobaczymy zespoły Korei Południowej, Finlandii, USA, Kanady, Australii, Francji i Wielkiej Brytanii. I tu faworytami są Koreańczycy, którzy wygrali dwie poprzednie edycje, w finale pokonując kolejno zespoły Rosji i Kanady. Rozgrywki OWC można śledzić na Twitchu.

Faworytami rozgrywek “Overwatcha” jest zespół Korei Południowej (graf. Blizzard Entertaiment)

Na podobnej zasadzie zostaną rozegrane zawody Hearthstone Global Games. Każda drużyna narodowa złożona jest z 4 zawodników, którzy rozgrywają między sobą mecze w formacie do 4 zwycięstw. W grupie A zagrają Hiszpania, Hong Kong, Nowa Zelandia, Chiny. Natomiast w grupie B zmierzą się Bułgaria, Brazylia, Norwegia, Singapur. W puli nagród Mistrzostw Świata Hearthstone jest 400 tysięcy dolarów. Można je śledzić w języku polskim na kanale BlackFireIce.

E-sportowe rozgrywki “World of Warcraft”

Podczas BlizzConu ciakawostką są turnieje “World of Warcraft”. Ten tytuł nie jest zazwyczaj kojarzony ze zmaganiami e-sportowymi. Jednak Blizzard stara się aby podczas swojego konwentu również gracze popularnego MMO mogli również mierzyć się w zawodach o wysoką stawkę. W tym roku 12 trzyosobowych zespołów powalczy w World of Warcraft Arena World Championships o 280 tysięcy dolarów. Tegoroczni mistrzowie podzielą się główną nagrodą w wysokości 120 tysięcy dolarów. Rozgrywki Arena World Championship można oglądać po angielsku na Twitchu.

Zanim jednak zawodnicy przystąpią do walki, obejrzymy mecz pokazowy, w którym najlepsi zawodnicy “World of Warcraft” podzieleni na cztery 5-osobowe drużyny rozegrają Mythic Dungeon Racing. Ich zadaniem będzie pokonanie w jak najkrótszym czasie potworów i bossów w najnowszym dodatku “Battle for Azeroth”. | CHIP