BlizzCon 2018: Serral pierwszym niekoreańskim Mistrzem Świata w “StarCrafta II”

Joona “Serral” Sotala przez cały rok prezentował ogromną formę. Wygrał praktycznie wszystkie najważniejsze wydarzenia z cyklu World Championship Series. Zdominował turnieje w Lipsku, Austin, Walencji i Montrealu. Wygrał nawet turniej GSL vs Reszta Świata, w którym pokonał najlepszych zawodników z Korei Południowej. Ukoronowaniem tego niezwykłego roku jest zwycięstwo w finałach WCS na BlizzConie. Tym samym Serral został pierwszym od 20 lat niekoreańskim Mistrzem Świata w “StarCrafta II”, który jest określany najtrudniejszą grą e-sportową na świecie.
BlizzCon 2018: Serral pierwszym niekoreańskim Mistrzem Świata w “StarCrafta II”

Serral pokonał na swojej drodze do Mistrzostwa Świata wielu koreańskich zawodników (graf. Liquipedia)

Zawodników, którzy dominują rozgrywki w podobnym do Serrala stylu określa się tradycyjnie mianem GOSU. To koreańskie słowo oznaczające najlepszych e-sportowców, szczególnie tych rywalizujących w “StarCrafta”. Często to określenie rozszyfrowuje się jako “God of StarCraft Universe”, czyli “Bóg uniwersum StarCrafta”. Po raz pierwszy w 20-letniej historii popularnego RTS-a, zawodnik spoza Korei Południowej był uważany jeszcze przed turniejem za faworyta rozgrywek. Serral wygrał zasłużenie, wykazując się wolą walki, dokładnością i stalowymi nerwami.

Fin zdominował rozgrywki “StarCrafta II” wygrywając większość najważniejszych turniejów z cyklu World Championship Series (graf. Liquipedia)

W finałowym meczu było wszystko: dominacja, zmęczenie, wściekłość, łzy, a na koniec ulga i szczęście. Po pierwszych trzech mapach Serral prowadził 3:0, jednak Koreańczyk Stats pokazał, że nie znalazł się w finale przez przypadek i w świetnym stylu odrobił dwa punkty. Kiedy już wydawało się, że Finowi zwycięstwo zaczyna wymykać się z rąk, ten odpowiedział swoimi najlepszymi zagrywkami, odpierając ataki i niszcząc kolejne bazy swego rywala. Tym samym “zagłodził” koreańskiego Protosa, co pozwoliło mu wypracować ogromną przewagę. Ten fascynujący mecz finałowy możecie obejrzeć poniżej.

Na BlizzConie wyłoniono też Mistrzów Świata w innych grach e-sportowych Blizzarda. Rozgrywki w tym roku zdominowali Azjaci. Korea Południowa triumfowała w Overwatch World Cup, podobnie jak południowokoreański zespół Gen.G, który w finale Heroes of the Storm Global Championship pokonał drużynę Dignitas. Chińczycy triumfowali w rozgrywkach Hearthstone Global Games. Natomiast w turnieju “World of Warcraft” zwycieżył amerykański zespół Method Orange. | CHIP