Chiński startup twierdzi, że opracował nowy typ baterii

Firma Qing Tao Energy Development Co. (FQTED) związana z uczelnią techniczną Tsinghua University podała informację, że nie tylko zdołała opracować nowy typ baterii, ale też prace nad tym rozwiązaniem są na tyle daleko posunięte, że masowa produkcja jest już możliwa. To dosyć zaskakujące. Zwykle od chwili opracowania technologii w laboratoriach, do momentu wejścia bazujących na niej urządzeń do produkcji mijają nawet nie miesiące, a lata.
Chiński startup twierdzi, że opracował nowy typ baterii

[banner slot=”text”]

Według Chińczyków pierwsze kroki do uruchomienia produkcji zostały już poczynione. We wschodnich Chinach ma ruszyć wkrótce fabryka wytwarzająca nowe baterie. Rocznie ma produkować baterie o łącznej pojemności około 100 MWh. W 2020 roku łączna produkcja nowych baterii ma osiągnąć 700 MWh.

Produkcja baterii ma ruszyć wkrótce. Pierwsza fabryka nie jest duża, ale wprowadzenie nowej technologię tak szybko do masowej produkcji to spore osiągnięcie (fot. Electrek)

Wydajność baterii, według producenta, jest około 30 procent wyższa od stosowanych powszechnie baterii litowo-jonowych. Opracowane przez FQTED baterie mają mieć wydajność 400Wh/kg. W przypadku baterii litowo-jonowych to od 250 do 300 Wh/kg.

Na razie więcej jest pytań niż odpowiedzi dotyczących chińskich baterii. Nie wiadomo na jakiej substancji bazują, jaki jest koszt produkcji, czy nie stanowią wyzwania ekologicznego oraz czy są technologią bezpieczną. To, że baterie potrafią być nieco wybuchowe jest już wiedzą powszechną po kilku incydentach. W końcu służą do magazynowania energii i istotne jest, by nie uwalniały jej w nieprzewidziany sposób. | CHIP

[banner slot=”text”]

Teraz, w przypadku braku prądu pozostaje korzystać z innych starszych, za to sprawdzonych rozwiązań, np. UPS-ów. Ich ofertę znajdziecie tutaj